مطالب اخیر

طرح حذف چهار صفر از پول ملی، که در ماه‌های اخیر بسیار در محافل اقتصادی مطرح شده و مورد بررسی قرار می‌گرفت، توسط هیئت دولت تصویب شد.

موضوع بازنگری در ساختار پول رسمی کشور، مسئله‌ای است که در سه دهه‌ی گذشته، هربار متناظر با تغییراتی که در کادر مدیریتی ارکان اقتصادی کشور اعمال می‌شود، به اولویتی در نقشه‌ی‌ راه و طرح‌های اجرایی نهادهای مالی تبدیل می‌شود. بااین‌حال با گذر زمان و مواجهه با طیف گسترده‌ای از مواضع موافق و مخالف و تحلیل‌های گوناگون، از میزان اهمیت و رتبه‌ی اولویتی آن کاسته و درنهایت، به صفحه‌ای جدید و بی‌نتیجه‌ در دفتر تاریخچه‌ی خود تبدیل می‌شود.

به‌راستی چه عواملی زمینه‌های طرح این رفرم (تغییرشکل) پولی را به‌وجود می‌آورند و چه دلایلی برای عملی‌نشدن آن در هر دوره وجود دارد؟ بانک مرکزی که موفق شده مصوبه‌ی هیئت دولت بر لایحه‌ی اصلاحی خود مبنی‌بر حذف چهار صفر از پول ملی را کسب کند، برای اجرای تصمیمش این‌بار کمیسیون‌های مرتبط مجلس را برای تبدیل لایحه‌ی اصلاحی به قانون لازم‌الاجرا همراه خواهد کرد؟

در هر دوره از طرح‌ریزی و اجرای پروژه‌ی اصلاح ساختار پول کشور، چهارچوب و فرایندهای متفاوت با سایر دوره‌های پیشین تعیین شده است. پیش‌ازاین و در دولت نهم، قرار بر حذف سه صفر از پول ملی و تولید مسکوکات جدید بود و این‌بار هم مقرر شده با حذف چهار صفر از پول ملی، ۱۰ هزار ریال معادل یک تومان شود. البته به‌نظر می‌رسد هدف از این معادل‌سازی، در ابتدا تعیین تکلیف واحدهای دوگانه‌ی رایج است؛ اما درادامه، قرار است هر تومان معادل یکصد ریال جدید باشد. جالب اینجا است که در این نوبت حتی بانک مرکزی زمینه‌سازی هم کرده و اخیرا طرح جدید ایران‌چک ۵۰۰،۰۰۰ ریالی را رونمایی کرده است؛ ایران‌چکی که در آن به‌گونه‌ای چهار صفر حذف شده.

رونمایی از پنجاه هزار تومانی جدید

هدف از تغییر پول ملی

آنچه در مقطع کنونی به‌عنوان کارکرد اصلی اجرای پروژه‌ی حذف صفر از پول و به‌عبارت بهتر، تغییر واحد پولی ملی کشورمان به ذهن متبادر می‌شود، «کنترل تورم» است. موضوع دیگری که منشأ الزام چنین اصلاحی است، تدقیق عملیات حسابداری و کاهش خطاها و معضلات ناشی از پذیرفته‌نشدن کامل واحد رسمی ریال از جانب مردم است که برای اولین‌بار در سال ۱۳۰۸ رخ داد. این موضوع دوگانگی واحد پولی در گذر زمان و مشکلات پرشمار در عملیات بانکی و تدوین صورت‌های مالی و مبادلات پولی را پیش‌ آورده است. شایان ذکر است در سال‌های اخیر با رشد سامانه‌های مالی نرم‌افزاری و نفوذ هرچه‌بیشتر فناوری در حوزه‌ی بانکی، حجم زیادی از این خطاها کاهش یافته است.

برخلاف مصداق‌های متعدد تغییر عناوین در حوزه‌های مختلف که رخ داده و موفق هم بوده‌اند، تغییر عنوان واحد پولی که موضوعی مهم برای مردم است، هیچ‌گاه کاملا موفق نبود.

از دیدگاه رئیس کل بانک مرکزی، اهداف این نوبت از اصلاح پولی کمی متفاوت است. وب‌سایت بانک مرکزی ج.ا.ا. در ۱۷دی‌ خبری با عنوان نکات کلیدی درخصوص لایحه‌ی پیشنهادی حذف چهار صفر از پول ملی منتشر کرد که در یکی از بند‌های آن، عبدالناصر همتی به هدف کلی از اجرای این پروژه اشاره کرد و گفت:

اصلاح نرخ برابری پول ملی ازطریق حذف صفرها وجهه‌ی پول ملی را در صحنه‌ی بین‌المللی ارتقا می‌بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشورها درکنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی اقتصادی می‌شود.

از این منظر، می‌توان دریافت شاید دلیل دیگر در تصمیم‌ بانک مرکزی برای اجرای این طرح، وضعیت ناپایدار مبادلات ارزی در سال جاری است. وضعیتی که در آن، مسئله‌ی افزایش قیمت ارزهای رایج، نظیر دلار و یورو، در معاملات با همراه‌شدن دور جدید تحریم‌ها، نه‌تنها مسیرهای تأمین بین‌المللی را دشوار کرده؛ بلکه قدرت خرید مردم را در بازه‌ی زمانی کوتاهی تاحدزیادی کاهش داده است.

بنابراین، شاید تیم نظریه‌پرداز بانک مرکزی پیامد اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی و طرح‌ریزی و ارائه‌ی پول جدید را علاوه‌بر ارتقای وجهه‌ی پول ملی، تقویت قدرت خرید آحاد جامعه و بازگشت به دوره‌ی زمانی پیش از نوسانات شدید ارز در سال گذشته می‌دانند. اما آیا این پیش‌بینی محقق می‌شود؟

به‌عقیده‌ی برخی کارشناسان، هدف اصلی دولت از اجرای این طرح جبران همان آسیب‌های واردشده به ارزش پول ملی در ماه‌های اخیر است و آن را اقدامی مؤثر و مثبت ارزیابی می‌کنند. برخی دیگر فراتر از آنچه مقام‌های رسمی بیان می‌کنند، برای حذف چهار صفر از پول کشور تأثیر مطلوبی پیش‌بینی نمی‌کنند و هدف اصلی از این کار را تکمیل کارنامه‌ی دولت در بخش بهبودهای اقتصادی آن‌هم ازطریق اجرای پروژه‌ای برجسته و پرسروصدا با درنظرگرفتن زمان باقی‌مانده تا پایان دولت دوازدهم می‌دانند.

سنجه‌های درگیر

به‌منظور درک هرچه‌بهتر اثرهای کلی اجرای این طرح، روند برخی شاخص‌های حوزه‌ی پولی و بانکی نیازمند بررسی است. به آنچه بیشترین میزان نقدشوندگی را دارد، مانند همین پول نقدی که در دست مردم است (اسکناس و مسکوک) و سپرده‌های دیداری بانک‌ها، عنوان پول پرقدرت یا پایه‌ی پولی می‌گویند. همچنین، پایه‌‌ی پولی ذخایر طلا، ذخایر ارز، دارایی‌های خارجی و مطالبات مسلم را نیز شامل می‌شود که نقدشوندگی حتمی دارند. باوجوداین، منابعی که نقدشوندگی آن‌ها نیازمند صرف زمان است (سپرده‌های غیردیداری) مانند اوراق قرضه و سپرده‌های مدت‌دار بانکی «شبه‌پول» هستند. حال آنچه به آن عنوان نقدینگی گفته می‌شود، مجموع همین دو شاخص پول و شبه‌‎پول است. مقادیر این شاخص‌ها با استناد به داده‌های وب‌سایت بانک مرکزی در پایان مهر۱۳۹۷ به‌شرح جدول زیر است:

شاخص مقدار در مهر۱۳۹۷
کل نقدینگی ۱۶۹۳۸.۴
پول ۲۴۲۰.۱
شبه‌پول ۱۴۵۱۸.۴

ارقام به هزار میلیارد ریال

شاخص دیگری که در کشور ما سال‌ها محل بحث و مجادله در محافل متعدد اقتصادی بوده، «تورم» است؛ موضوعی که به‌زعم برخی کارشناسان در سال گذشته روند تغییرات آن بسیار ناپایدار بود. در بررسی روند تغییرات نرخ تورم شاهد آنیم که هرگاه تورم فزاینده‌ای رخ داده، در پس آن رشد نقدینگی هم وجود داشته است. از منظر علم اقتصاد، رابطه‌ی قطعی میان این دو شاخص وجود ندارد؛ اما تقویت رکن شبه‌پول در نقدینگی عاملی است که هرگاه در مسیرهایی غیر از تقویت بخش تولید صرف شده، به برهم‌خوردن تعادل عرضه و تقاضا در گروه‌های مختلف کالایی منجر می‌شود و درنتیجه، اثر نامطلوب روی تورم گذاشته است.

رشد ده ساله‌ی نقدینگی
روند تغییرات شاخص نقدینگی و اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن در ۱۰ سال گذشته.
ارقام به هزارمیلباردریال بوده و منبع داده‌ها بانک مرکزی ج.ا.ا. است.

دولت جدید از ابتدای کارش در سال ۱۳۹۳، با تغییر گسترده در نرخ سپرده‌های بانکی و افزایش درخورتوجه آن‌ها تاحدی موفق شد سهمی از نقدینگی را به درون بانک‌ها هدایت کند. این موضوع عاملی کنترلی برای تورم بود؛ اما در ادوار بعدی، به دلایل متعدد دیگر که از منظور این مطلب خارج است، روند تغییرات نرخ تورم مجددا صعودی شد. البته این اقدام مؤثر دولت در کنترل نقدینگی، موجب انقباض سایر اقلام سبد سرمایه‌های مردم، نظیر بورس و مسکن و فلزات گران‌بها شد؛ چراکه در هر سرمایه‌گذاری، همواره میل به بازدهی بیشتر هم‌زمان با ریسک کمتر وجود دارد.

از این منظر، مقصود متصور از بازنگری و اصلاح در پول ملی اثر کنترلی آن بر نرخ تورم است؛ چراکه انتظار می‌رود به‌تبع کاهش حجم اسکناس و مسکوک و به‌طور کلی پول، حجم کل نقدینگی نیز کاهش یابد. حال باتوجه‌به کوچک‌بودن نسبت اسکناس و مسکوک به کل نقدینگی، این موضوع جای تأمل دارد که چه میزان تأثیر پیش رو خواهد بود.

شاخص تورم در 10 سال گذشته
روند تغییرات نرخ تورم  در ۱۰ سال گذشته.
ارقام به هزارمیلباردریال بوده و منبع داده‌ها بانک مرکزی ج.ا.ا. است.

تاریخچه‌ و تجربه‌های موفق

آلمان‌غربی

برای اولین‌بار پس از جنگ جهانی دوم، دولت آلمان‌غربی که به‌دنبال سامان‌دهی آشفتگی اقتصادی برآمده از تجزیه و تنش‌های جنگی آن دوران بود، تصمیم گرفت پول جدیدی عرضه کند که ارزش آن درمقایسه‌با مارک تقویت شده باشد. با پیشنهاد اقتصاددانان آن زمان، این کار با تغییر واحد رقمی پول و همین حذف صفر انجام شد. به‌دنبال آن، برخی دیگر از کشورهایی که به نابه‌سامانی اقتصادی دچار بودند، به فکر اقدامات مشابه افتادند. آنچه مسلم است، پیش از هرچیز اثر روان‌شناختی تغییر واحد پول و به‌طور دقیق‌تر حذف صفرها از پول است که در مقاطع زمانی اولیه، اثرهای مثبتی را نشان می‌دهد و هم‌گرایی در انضباط اقتصادی را به مردم و ارکان حکومت القا می‌کند.

ترکیه، یکی از برندگان این بازی

پیش از آنکه موفقیت ترکیه در اجرای پروژه‌ی رفرم پولی را بررسی کنیم، باید یادآور شویم بی‌شک یکی از عوامل موفقیت اقتصاد ترکیه، ثبات رویکردها و راهبردهای کلان در سطوح عالی مدیریت این کشور است و پس از هر دوره‌ انتخابات، حداقل در بخش اقتصاد خطوط مشی معکوسی اتخاذ نمی‌شود.

لیر ترکیه

تا قبل از سال ۲۰۰۵، روند لجام‌گسیخته‌ی تورم در ترکیه به‌نحوی بود که حجم زیاد نقدینگی رسما به معضلی جدی هم نزد مردم و هم نزد مؤسسات مالی و بانک‌ها تبدیل شده بود. دولت وقت ترکیه موفق شد در سال ۲۰۰۵، پروژه حذف صفر از پول را اجرا کند و از آن زمان تاکنون نیز، در کنترل و مهار تورم موفق بوده است. البته، این موضوع به‌موازات اجرای خطوط‌ مشی جدید اقتصادی تدوین‌شده با همکاری نهادهای بین‌المللی، مانند صندوق بین‌المللی پول، ازسوی دولت و به‌ویژه تقید مردم به رعایت ضوابط آن همراه بود. بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی موفقیت ترکیه را پیش از حذف صفر از پول ملی، اجرای این سیاست‌ها می‌دانند. در سال ۲۰۱۰، لیر قدیمی که ۶ صفر داشت، به‌طور کامل از گردش پولی خارج شد و لیر جدید نیز لیر ترک نام گرفت. در این پروژه، یک لیر جدید معادل یک میلیون لیر قدیم بود.

آرژانتین، ناموفق

طرح اصلاح واحد پولی پزو (ARS) این کشور پس از اصلاح در سال ۱۹۹۶ که عملا ۱۱ صفر آن حذف شد، به‌دلیل مواجهه با بحران‌های جدید اقتصادی هیچ‌گاه اثر مثبتی از آن مشاهده نشد.

پزوی آرژانتین

هلند، متفاوت اما موفق

موضوع اقتصاد هلند و رفرم پولی آن مدت‌ها پیش از پذیرش یورو به‌عنوان ارز رسمی اتفاق افتاد. درمقایسه‌با سایر کشورها که تجربه‌ی مشابهی داشته‌اند، هلند تفاوت جدی دارد؛ چراکه مشکلات اقتصادی هلند دراصل به‌نحوه‌ی مدیریت درآمدهای ارزی نسبتا موفق آن مربوط بوده که به افزایش چشمگیر حجم نقدینگی منجر شده بود. در دهه‌ی ۱۹۴۰، نرخ واحد پولی گیلدر هلند برپایه‌ی رایش‌مارک آلمان و معادل ۱.۵ رایش‌مارک بود. هم‌راستا با اصلاحات پولی در آلمان پس از جنگ جهانی دوم، چهار صفر از این واحد پولی نیز حذف شد. ازآنجاکه اقتصاد هلند قبل از بُروز مشکل رشد نقدینگی، از ثبات و استحکام خوبی برخوردار بود، پروژه‌ی اصلاح پول کاملا موفق بود.

زیمباوه، بازنده‌ی بزرگ

حذف صفر از پول سیاستی است که چندبار در اقتصاد نابه‌سامان زیمباوه اجرا شده و هرگز موفق نبوده است. این کشور نهایتا پس از شکست‌های پی‌در‌پی در سال ۲۰۱۱، ارزهای دلار و یورو را به‌عنوان ارز رسمی خود تعیین کرد. زیمباوه درمجموع سه مرحله، ۲۵ صفر از پول ملی خود را حذف کرد.

برزیل، وحشتناک‌ترین تجربه

به‌طور کلی اقتصاد برزیل تورمی است و طی ۷۰ سال، ۱۸ صفر از پول ملی اولیه‌ی آن‌ها به‌نام کروزیرو (Cruzeiro) حذف شده است.

تهدیدهای متصور

موضوع اصلاح پول ملی کشور ما در وضعیت اقتصادی کنونی، موافقان و مخالفانی دارد. موافقانی که هم‌عقیده با رئیس کل بانک مرکزی و تیم کارشناسی او مسئله‌ی ارتقای وجهه پول ملی و تراز ارزشی آن با سایر ارزها، نظیر دلار و یورو را در مقطع فعلی بسیار مهم می‌دانند و علاوه‌برآن، این اقدام را در فرایند اصلاح نظام پولی و مالی و ساختارهای بانکی کشور ضروری و تعیین‌کننده می‌دانند.

درمقابل، دغدغه‌های متعددی در این‌خصوص مطرح است؛ موضوعاتی که حتی در همین ابتدای تدوین لایحه و تصویب آن در هیئت دولت، اجماع مخالفت جدی را در جامعه تحلیلگران مالی کشور شکل داده است.

مسئله‌ی ثبات قیمت‌ها

با اشاره‌ای به همین نوسانات نرخ ارز در ۱۰ ماه گذشته، همه‌ به‌وضوح رشد بی‌منطق و عجیب قیمت‌ها را شاهد بوده‌ایم؛ حتی برای کالاهایی که پیش از نوسانات اخیر تولید یا وارد شده بودند. برای مثال، در بازار محصولات و خدمات مرتبط با فناوری اطلاعات و تجهیزات ارتباطی و رایانه‌ای و الکترونیکی، عملا در بازه‌های زمانی کوتاه، رشدهایی گاه تا ۴ برابری قیمت در برخی گروه‌های کالایی اتفاق افتاد.

چنین رخدادی منحصر‌به‌فرد نیست و در گذشته نیز آن را تجربه‌ کرده‌ایم؛ تجربه‌ای که با افزایش نرخ ارز، قیمت کالاها افزایش یافته؛ اما با کاهش آن، تعدیل محسوس و رضایت‌بخشی در قیمت‌ها رخ نداده است. برخی تأمین‌کنندگان که به‌دلیل دراختیارداشتن حجم درخورتوجهی از نوعی کالای وارداتی، عملا رهبری قیمت در بازار را برعهده دارند، در موج این تنش‌های اقتصادی و نوسانات ارزی، تغییرات دلخواه خود را بر قیمت اعمال می‌کنند. این درحالی است که سازوکارهای صنفی و نظارتی نیز کنترل موثری بر آن‌ها ندارند.

پس، به‌خوبی می‌توان نتیجه گرفت مسئله‌ی تعیین قیمت برای کالا و خدمات، چه از نوع تولید بومی و چه از نوع واردات، از ثبات چندانی برخوردار نیست. افزون‌براین آنچه مسلم است، روند بی‌تغییر قدرت خرید مصرف‌کننده دربرابر این نوسانات بی‌منطق قیمت است. حال، این سؤال مطرح است: قیمت لپ‌تاپ ۱۴۰،۰۰۰،۰۰۰ ریالی در مقطع فعلی، پس از اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی، برچسب قیمتی ۱۴،۰۰۰ تومانی خواهد داشت و اجرای این طرح اثری در تغییر قیمت‌ها نخواهد داشت؟ آیا سازوکار مراقبتی به‌منظور پیشگیری از فرصت‌طلبی عرضه‌کنندگان سودجو در دست‌کاری‌های منفعت‌طلبانه‌ی قیمت‌ها وجود دارد؟

هزینه‌های مترتب بر اجرای طرح

بدیهی است اجرای پروژه‌ی حذف چهار صفر از پول ملی، مستلزم طراحی و تولید اسکناس و سکه‌های جدید است. فراتر از آن، ورود این پول‌ها به بازار ازطریق بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی، مستلزم صرف هزینه‌های کلان زمانی و منابع انسانی و مشخصا هزاران نفرساعت کار است که خزانه‌ی بانک‌ها و بانک مرکزی را بسیار درگیر می‌کند. شعب نیز علاوه‌بر فعالیت‌های جاری، باید درمقایسه‌با گذشته نظارت و دقت خود را در جمع‌آوری و اصالت‌سنجی پول‌های قدیمی افزایش دهند.

شیت ایران‌چک

طبق اعلام خودِ بانک مرکزی، این کار فرایند حقوقی و فنی زمان‌بری دارد که ممکن است حتی تا دو سال به‌طول بینجامد. همچنین، به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی تدبیرها و راهکارهای لازم درباره‌ی مدیریت هزینه‌های اجرای این طرح را اتخاذ است.

جمع‌بندی

مسئله‌ی اقتصاد نه‌تنها اولویتی در مدیریت کشور ما، بلکه دغدغه‌ی اصلی اکثر کشورهای جهان است. در روزهای کنونی، اتفاقات متعددی در فضای اقتصادی کشور رخ می‌دهد که هریک به‌تنهایی مهم‌اند و به بررسی موشکافانه نیاز دارند. از تعدد این رخدادهای مهم درحقیقت می‌توان به حیاتی‌بودن و اولویت مسئله‌ی مدیریت اقتصادی کشور پی برد. برخی از این رخدادها عبارت‌اند از: محدودیت‌های برآمده از تشدید تحریم‌ها در مبادلات بین‌المللی، رکود تورمی، نوسانات افسارگسیخته‌ی نرخ ارز، افزایش هزینه‌های تولید و تغییرات درخورتوجه قیمت‌ها، تغییرات مدیران اقتصادی کشور و بی‌ثباتی در اجرای برنامه‌های بلندمدت، پروژه‌ی پیچیده‌ی بزرگ‌ترین ادغام بانکی، فراگیر و کاربردی‌شدن رمزارزها، انقباض و انبساط مسیرهای سرمایه‌گذاری مردم، نظیر مسکن و بورس اوراق و بورس کالا و فلزات گران‌بها، تغییرات گسترده در ضوابط پرداخت و نقل‌وانتقالات بانکی و اکنون نیز مسئله‌ی اصلاح پول ملی. بدیهی است به‌دنبال هریک از این رخدادها و اصلاح‌ها، پیامدهای مثبت و گاه منفی به‌بار خواهد آمد.

همان‌طورکه در مطلب حاضر گفته شد، این طرح سبقه‌ای طولانی دارد و در هر دوره‌ی اجرا، به‌دنبال صف‌آرایی نظری موافقان و مخالفان از عملیاتی‌شدن بازمانده است. اکنون، فصل‌ مشترک دیدگاه مخالفان لزوم اعمال پیش‌نیازها و اصلاح‌هایی نظیر کنترل نرخ تورم و رسیدن به استحکام اقتصادی است و باور همراهان و موافقان اجرای این پروژه‌ی ملی، اثربخش‌بودن اصلاح تراز قیمتی پول ملی با ارزهای خارجی در نظم فعالیت‌های مالی و بهبود اوضاع اقتصادی کشور است.

بانک مرکزی ج.ا.ا. هنوز جزئیات کامل این لایحه و فرایندهای اجرایی آن را منتشر نکرده؛ اما براساس آنچه از اظهارات عبدالناصر همتی و سایر مسئولان مرتبط در شبکه‌ی بانکی استنباط می‌شود، به‌نظر می‌رسد این‌بار دیدگاه متفاوتی در اجرای طرح حذف صفر از پول ملی مدنظر است و در این نوبت، به‌عنوان اقدامی موازی و تکمیلی درکنار برخی اصلاحات اساسی و زیرساختی، در دستورکار است. رئیس‌کل بانک مرکزی می‌گوید:

این اقدام درکنار سایر اقدامات اساسی بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و به‌کارگیری ابزارهای نوین سیاست‌های پولی و شیوه های جدید و کارآمد نظارت بر بانک‌ها خواهد بود و عملیاتی‌شدن آن عملا متأخر بر اصلاحات بانکی خواهد بود.

طرح حذف چهار صفر از پول ملی و ارائه‌ی ریال جدید اکنون راهی مجلس شده و کمیسیون‌های ‌مرتبط درحال‌بررسی آن هستند. وابسته به اینکه نظریه‌پردازان طرح بتوانند کمیسیون‌های تخصصی مجلس را متقاعد کنند؛ درنتیجه پس از تبدیل به قانون و نیز ابلاغ آیین‌نامه‌های آن به‌وسیله‌ی دولت، به‌نظر می‌رسد فصل ناکامی‌های پروژه‌ی اصلاح پول ملی پایان یابد و فضای اقتصادی کشور درگیر مسئله‌ی جدیدش شود.

در سال های اخیر نصب ویندور با فلش بسیار متداول شده است. اگر شما نیز قصد دارید ویندوز را از روی فلش مموری بر روی کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ نصب نمایید این آموزش را تا انتها مطالعه نمایید. در این مطلب نحوه نصب ویندوز با فلش مموری بصورت کامل به شما آموزش داده خواهد شد.

مزیت نصب ویندوز با فلش نسبت به DVD

 • سرعت بالاتر در خواندن اطلاعات بخصوص در فلش درایورهای USB V.3
 • پایین آمدن ریسک ناتمام ماندن نصب ویندوز بدلیل از دست رفتن محتوای نصبی
 • امکان نصب ویندوز بر روی لپ تاپ ها و سیستم های بدون درایور CD/DVD

آموزش نصب ویندوز با فلش مموری

برای اینکار در ابتدا به بسته نصبی بصورت ISO Image نیاز است. در واقع می بایست یک بسته نصبی فیزیکی یا مجازی در دسترس باشد تا بتوان آن را به فلش مموری منتقل کرد. بهترین راه این است که بسته نصبی ویندوز را دانلود کرده و آن را در درایو مجازی فراخوانی کنیم. در ویندوز ۸ و ۱۰ این قابلیت وجود دارد که با دابل کلیک بر روی بسته نصبی نصبی ISO ، محتوا در یک درایو مجازی مشابه به CD/DVD فراخوانی می شود. پس از اینکار می بایست از یک نرم افزار انتقال فایل های سیستم عامل به فلش استفاده نمایید. پیشنهاد ما برنامه Rufus است که می توانید آنرا از لینک زیر دریافت نمایید.

دانلود برنامه Rufus : دریافت نرم افزار Rufus

آموزش نصب ویندوز از روی فلش با Rufus

پس از دانلود بسته ISO ویندوز و اجرای آن و همچنین دانلود نرم افزار Rufus ، بصورت زیر اقدام نمایید:

 1. نرم افزار Rufus را اجرا نمایید.
 2. برای گزینه Device از منوی کشویی درایور بسته نصبی ویندوز را انتخاب نمایید.
 3. اگر امکان فراخوانی ISO بصورت درایو مجازی را ندارید فایل iso را بواسطه SELECT انتخاب نمایید.
 4. در بخش Format Options نیز تنظمیات فرمت دلخواه را تنظیم کنید.
 5. در انتها بر روی گزینه START کلیک کنید تا عمل فرمت و تبدیل فلش به بسته نصبی ویندوز انجام شود.

با انجام کارهای فوق نرم افزار در ابتدا شروع به فرمت فلش مموری کرده و بسته نصبی ISO را به درون آن منتقل می کند. اینکار ممکن است چند دقیقه ای بطول بیانجامد. اگر کار به درستی انجام شود نرم افزار پیغام نوار سبز رنگ READY را نمایش می دهد. تا اینجا شما موفق شده اید بسته نصبی را به فلش منتقل نمایید. در ادامه می بایست تنظیمات بوت را انجام دهید تا سیستم شما بتواند USB Flash Drive را بوت نماید. ما همه اینکارها را در قالب آموزشی مجزا برای شما تدارک دیده ایم که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه نمایید.

همچنین نحوه نصب ویندوز با فلش مموری توسط سایت مایکروسافت نیز آموزش داده شده است که کمی پیچیده بوده و برای افراد غیر حرفه ای پیشنهاد نمی شود. برای دستیابی و مطالعه آموزش اینجا کلیک کنید.

Install Windows from a USB Flash Drive

اپیسر هارد درایو جدید خود AC731 USB 3.1 Gen 1 را که از استاندارد نظامی برای مقاومت دربرابر ضربه بهره می‌برد، راهی بازار‌های جهانی می‌کند. این هارد درایو موفق شده تا جایزه‌ی ۲۰۱۹ Excellence Award را از میان بیش از هزاران محصول دریافت کند.

طراحی زیبا با پوشش سیاه‌رنگ و پنل طلائی، AC731 را به هارد درایوی زیبا برای حرفه‌ای‌های امروزی مبدل کرده است. این شاهکار اپیسر علاوه‌بر زیبا بودن و ضد ضربه بودن با پوشش چرمی مات و با کیفیت خود گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که جلوه‌ی ظاهری هارد از اهمیت زیادی برای آن‌ها برخوردار است. از طرفی، این بافت چرمی علاوه‌بر انتقال حس نرمی و لطافت، از لیز خوردن محصول در دست جلوگیری می‌کند.

برای حفاظت از اطلاعات، این محصول در رده‌ی هارد درایوهای ضد ضربه با درجه نظامی ساخته شده و تست MIL-STD-810G-516.6-IV که مربوط‌به افتادن از ارتفاع ۱.۲ متری است را پشت سرگذاشته است؛ از این‌رو هارد درایو جدید اپیسر به‌لطف استاندارد نظامی در مقابل ضربات در زمان حرکت و افتادن از ارتفاع مقاوم است. دومین حفاظت این محصول مربوط‌به استاندارد IP68 برای مقاومت دربرابر آب و گرد و غبار است، به طوری‌که کاملا ضدغبار بوده و توانایی غوطه‌ور ماندن در آب بدون آسیب به اطلاعات کاربر به مدت ۶۰ دقیقه در عمق یک متری را دارد. سومین روش حفاظتی هارد درایو اپیسر، ساختار تعلیق داخلی منحصر‌به‌فرد آن است که می‌تواند میزان لرزش را کاهش داده و تاثیرات ناشی از برخوردهای اتفاقی را به حداقل برساند. به‌طور کلی AC731 دارای هر دو محافظ داخلی و خارجی است و امکان محافظت کامل برای اطلاعات با ارزش شما را فراهم می‌کند.

 

 

/ زومیت

۱-جلوگیری از اتلاف وقت، انرژی
در زندگی شهری عصر جدید با بروز تجمع جمعیت شهری سفرهای درون شهری همواره سخت‌تر از قبل می‌شود و شما ممکن است برای تامین اقلام مورد نیاز زندگی‌تان مجبور باشید ساعت‌ها در ترافیک باشید و هزینه‌هایی گاها بیشتر از خرید برای رفت و آمد متقبل شوید و با این وجود با خرید از فروشگاه‌های آنلاین از اتلاف وقت و هزینه جلوگیر کنید.

۲-دسترسی از هر جا و هر شهری
خرید از فروشگاه‌های آنلاین به شما این امکان را می‌دهد در هرجایی از کشور که باشید، بتوانید خرید خود را انجام دهید و کالای مورد نظرتان را از طریق پست و یا سازمان‌های ارسالی در محل دلخواهتان تحویل بگیرید.

۳-امکان خرید در هر لحظه از شبانه روز
شما در خریدهای معمولی از بازار باید در زمان خاصی که بازار و مغازه‌ها فعال و باز هستند به صورت حضوری مراجعه کنید، اما در خرید از فروشگاه‌های آنلاین در هر ساعت از شبانه روز که وقت آزادی دارید، می‌توانید کالای مورد نظرتان را انتخاب، بررسی و خرید  کنید.

۴-امکان دسترسی به اجناس بیشتر
معمولا به دلیل وجود فضای کم مغازه‌ها امکان فراهم آوری تمامی مدل‌ها از یک نوع کالا مقدور نبوده و شما گاها باید برای انتخاب مدلی که دقیقا مد نظرتان است چندین مغازه را بگردید تا به نتیجه برسید اما در فروشگاه‌های آنلان به دلیل وسعت انبار تمامی مدل‌ها از یک کالا موجود بوده و شما به راحتی می‌توانید مدل دلخواهتان را بررسی و انتخاب کنید.

۵-امکان مقایسه کالاهای مشابه
در فروشگاه‌های آنلاین می‌توانید اطلاعات دقیقی از جزئیات کالای مورد نظرتان دریافت کنید و آن اطلاعات را به راحتی در کنار اطلاعات کالای مشابه قرار داده و در یک نگاه با هم مقایسه کنید و این امکان شما را کمک می‌کند تا کالایی با امکانات بیشتر و یا امکاناتی که شما را بهتر کمک کند به راحتی پیدا کنید.

۶-امکان مرجوعی ساده و راحت تر
در اکثر فروشگاه‌های معتبر آنلاین مانند کالاورد، امکان عودت ۷ روزه کالا در صورت وجود مشکل در کالا و یا انصراف در صورت عدم بازگشایی کالا وجود دارد و این موضوع شما را کمک می‌کند اگر کالای خریداری شده مشکلی داشت بدون چانه‌زنی‌ با مغازه‌دار و دردسرهای مشابه کالایتان را تعویض و یا مرجوع کنید.

۷-امکان ارسال رایگان
فروشگاه‌های آنلاین با در نظر گرفتن امتیازاتی، به شما این امکان را می‌دهند تا با رعایت چند مورد حتی هزینه ناچیز ارسال کالا را نیز حذف کنید و خریدی هرچه با صرفه‌تر از خرید حضوری داشته باشید.

۸-اطلاع از قیمت های روز بدون رفتن به بازار
فروشگاه‌های آنلاین همواره در حال آپدیت قیمت هستند و شما با بازدید از آن‌ها قیمت‌هایی مطمئن و بروز را بدون مراجعه حضوری و صرف وقت دریافت می‌کنید.

۹-آسودگی خاطر بابت چرب زبانی و‌ بازار گرمی ، خرید جنس بنجل و خرید اجباری
گاهاً فروشندگان حاضر در فروشگاه‌ها با چرب زبانی و تعریف‌های کاذب از کالای مورد نظرتان شما را مجاب به خرید کالا می‌کنند که با خرید از فروشگاه‌های آنلاین مانند کالاورد دیگر همچین موضوعی را تجربه نخواهید کرد و خریدی با آرامش خاطر و دل گرمی از آنچه فکر می‌کنید تجربه خواهید کرد.

۱۰-مطابق قانون، اجناس فروشگاه های اینترنتی باید با کیفیت و گارانتی معتبر داشته باشند
فروشگاه‌های آنلاین معتبر مانند کالاورد با رعایت قوانین، حسن اعتبار خود را به شما هدیه می‌دهند و شما با خیالی راحت می‌توانید با اطمینان از اصالت کالا و وجود گارانتی معتبر خریدی آسوده خاطر را تجربه کنید.

۱۱-وجود اینماد خیال خریداران از هر گونه کلاه برداری راحت کرده است.
مرکز توسعه تجارت الکترونیک با بررسی اصالت و اعتبار فروشگاه‌ مجازی مانند کالاورد، نماد اعتماد الکترونیکی در وب سایت فروشگاه درج می‌کند که نشان از معتبر بودن فروشگاه یا هر وب سایت خدماتی است تا شما کاربران با خیالی آسوده خرید خود را انجام دهید و نگران هیچ گونه کلاه برداری نباشید.

۱۲-امکان استفاده از سرویس پرداخت در محل
اگر امکان پرداخت به صورت آنلاین را ندارید و یا تمایل دارید که مبلغ خریدتان را نقداً پرداخت کنید، نگران نباشد؛ تمامی فروشگاه‌های آنلاین معتبر مانند کالاورد این امکان را فراهم کرده تا شما هرچه بیشتر آسوده خرید کنید و نگران هیچ چیز نباشد.

۱۳-حمل اجناس سنگین براحتی تا درب منزل
کالاهایی سنگین و با حجم بالا همیشه دردسر و نگرانی حمل را برای شما داشته‌اند، اما فروشگاه‌های مجازی مانند کالاورد کالاهای حجیم و یا سنگین را تا درب منزل برای شما حمل می‌کنند و شما دیگر نگرانی برای حمل این کالاها از مغازه تا منزل را نخواهید داشت.

۱۴-استفاده از اطلاعات فنی دقیق و رایگان
هر کالا دارای اطلاعات فنی می‌باشد که اکثر خریداران برای هماهنگی خصوصیاتی مانند وزن و ابعاد، علاقه شدیدی به در اختیار داشتنشان دارند و یا اطلاعات فنی و تخصصی دیگری که گاهاً فروشندگان مغازه آگاهی دقیقی از نوع و مقدارشان ندارند و راهنمایی اشتباهی به شما می‌کند؛ فروشگاه‌های آنلاین مانند کالاورد برای راحتی خریداران این اطلاعات را به صورت دقیق و با راهنمایی‌های لازم در اختیار شما قرار می‌دهند.

۱۵-استفاده از تجربه و نظر دیگران درمورد اجناس
خریداران می‌توانند نظرات و بازخورد خودشان را در مورد هر کالا، با دیگران به اشتراک بگذارند و شما نیز با مطالعه نظرات آنان اطلاعات کاربردی و مهم را از هر نظر دریافت کنید تا کالای مناسب نیازتان را راحت‌تر انتخاب کنید.

۱۶-آگاهی از حراجی‌ها و تخفیف بوسیله تبلیغات پیامکی و ایمیلی
شما ثبت شماره همراه خود و یا ایمیلتان در سامانه فروشگاه‌ کالاورد می‌توانید به راحتی اخبار و اطلاعات تخفیف‌ها و موجود شدن هر کالای مورد نظرتان را به راحتی دریافت کنید.

منبع: کالاورد

یک مشترک ایرانسل سراغ دارید که اپلیکیشن «ایرانسل من» را نصب نکرده باشد؟ برخی از مشترکان ایرانسل بدون این اپلیکیشن نمی‌توانند حتی یک روز از گوشی تلفن همراه خود استفاده کنند و سردرگم و کلافه هستند.

اپلیکیشن «ایرانسل من» یا «مای ایرانسل» بهترین نرم‌افزار موبایل برای مدیریت سیم‌کارت و اینترنت ایرانسل است که هر لحظه اطلاعات کامل و جامعی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در ادامه می‌خواهیم به مهم‌ترین ویژگی‌های این اپلیکیشن اشاره کنیم که برای هر ایرانسلی حیاتی هستند.

مدیریت سیم‌کارت مثل آب خوردن

تقریبا هیچ کاری نیست که اپلیکیشن «ایرانسل من» در ارتباط با مدیریت سیم‌کارت، مکالمات و پیامک‌ها برایتان انجام ندهد.

هنگامی که این اپ را نصب می‌کنید؛ به راحتی می‌توانید اطلاعات حساب از جمله باقیمانده حد اعتبار، موجودی، بدهی، کارکرد، مبلغ قابل پرداخت و کلی اطلاعات دیگر را مشاهده و روی هر کدام اقدام کنید. به سادگی قادر هستید شارژ خریداری کرده و در همان اپلیکیشن به درگاه پرداخت متصل شده و مبلغ را بپردازید.

اگر چند سیم‌کارت ایرانسل داشته باشید؛ خرید شارژ و مدیریت باقیمانده آن‌ها کمی سخت است ولی اپلیکیشن ایرانسل من به شما این امکان را می‌دهد که چندین حساب یا سیم‌کارت را وارد کرده و بتوانید همزمان آن‌ها را مدیریت کنید.

مثلا، برای هر سیم‌کارت شارژ مکالمه و پیامک خریداری کرده یا باقیمانده شارژ را مشاهده و از طرح‌های شگفت‌انگیز برخودار شوید. در این اپ می‌توانید تعرفه‌های مکالمه، پیامک و اینترنت را مشاهده و هشدارهای مربوط به هر حساب را دریافت کنید.

مدیریت اینترنت با طعم دلخواه‌

برای ایرانسلی‌ها بسته‌های اینترنت از نان شب واجب‌تر است و مثل اکسیژن می‌ماند. اما اگر در انتخاب و خرید بسته‌های اینترنت مدیریت و هوشمندی نداشته باشند؛ مصرف دیتا هزینه‌های زیادی برایشان خواهد داشت.

شاید فعال کردن بسته‌های اینترنت از طریق کدهای دستوری، مراجعه به وب‌سایت ایرانسل یا سرویس‌های دیگر راحت باشد ولی قطعا در اپ مای ایرانسل برایشان به صرفه‌تر است.

کاربران چون می‌توانند تمام بسته‌های اینترنت را به همراه طرح‌های تشویقی مشاهده و رزرو کنند، این امکان را دارند از تمدید خودکار یک بسته جلوگیری کرده یا اینکه بدانند چقدر از حجم بسته آن‌ها باقیمانده است و زمان انقضای بسته کِی است.

افزون بر این، می‌توانند بسته‌های ترکیبی بوم و بوم + را خریداری کنند یا از بسته‌های اینترنت هدیه سود ببرند. خرید بسته‌های افزایشی براساس امتیاز و نوع حساب‌شان را هم اضافه کنید تا متوجه شوید چرا «ایرانسل من» می‌تواند یک اینترنت همراه به صرفه و مطابق با طعم و سلیقه کاربران فراهم کند.

همچنین، اپ «ایرانسل من» امکان دسترسی به حساب کاربری اینترنت TD-LTE را می‌دهد و حتی خود کاربران می‌توانند بسته اینترنت دلخواه را طراحی و استفاده کنند. خرید بسته‌های ترکیبی اینترنت همراه و ثابت از دیگر مزایای این اپ است.

طرح‌های تشویقی، شارژ شگفت‌انگیز و ده‌ها هدیه و تخفیف دیگر

هر روز که به اپلیکیشن «ایرانسل من» سری بزنید؛ چیزی برای هدیه گرفتن پیدا می‌کنید. بسته‌های اینترنت هدیه، شارژ شگفت‌انگیز و طرح‌هایی که همراه با تخفیف و شارژ رایگان و جایزه هستند.

بهترین روش برای اطلاع از طرح‌های هدیه ایرانسل، مراجعه به این اپلیکیشن است. شما می‌توانید براساس فعالیت‌های خود در این اپلیکیشن، شارژها و بسته‌های اینترنتی که خریداری می‌کنید؛ امتیاز جمع‌آوری کرده و بعد با این امتیازها، شارژ سیم‌کارت و اینترنت هدیه بگیرید.

در یکی از این طرح‌ها می‌توانید با ورود به بخش «تکان شگفت‌انگیز» اپلیکیشن «ایرانسل‌ من»، تلفن همراه خود را تکان دهید تا با کد تخفیف خرید از فروشگاه‌های اینترنتی (مانند دیجی‌کالا) یا بسته‌های گوناگون اینترنت، پیامک و تماس هدیه شگفت‌زده شوید!

از دست کدهای دستوری خلاص می‌شوید

ایرانسل برای هر کاری یک کد دستوری تعریف کرده است. شارژ سیم‌کارت، خرید بسته اینترنت، تمدید سرویس‌های مختلف، گزارش‌گیری درباره مبلغ قبض و گرفتن موجودی و باقیمانده و هر چیزی نیاز به کد دستوری دارد. برای بسیاری از کاربران حفظ این همه کد دستوری بسیار سخت است ولی اپلیکیشن «ایرانسل من» شما را از این کدهای دستوری بی‌نیاز می‌کند.

به راحتی می‌توانید وارد این اپ شده و کارهای خود را انجام دهید یا اطلاعات و گزارش‌هایی که نیاز دارید را مشاهده و سرویس‌های خود را تمدید کنید.

وارد هر بخشی از این اپ شوید؛ اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. مشاهده امتیازها، خرید بسته‌های افزایشی، مشاهده طرح‌های تشویقی، شارژ مجدد و حساب‌های چند کاربره به همراه ده‌ها سرویس دیگر بدون نیاز به وارد کردن یک کد دستوری قابل استفاده هستند.

مدیریت سرویس‌های ارزش افزوده

سرویس‌های ارزش افزوده هم می‌توانند جذاب و کاربردی باشند و هم می‌توانند روی اعصاب و روان شما راه رفته و هر ماه کلی هزینه به قبض موبایل‌تان اضافه کنند. در اپلیکیشن «ایرانسل من» بخشی برای مشاهده سرویس‌های ارزش افزوده فعال وجود دارد.

شما به سادگی می‌توانید سرویس‌های ارزش افزوده خود را حذف و اضافه کنید یا در آن‌ها عضو شوید. به این ترتیب، دیگر سرویس‌های بی‌فایده و بی‌استفاده برای شما فعال نخواهند بود و از سوی دیگر، از سرویس‌هایی که دوست دارید؛ لذت می‌برید. برخی از کاربران بدون نصب این اپ، باید چندین روز پیگیری کنند تا بتوانند یک سرویس ارزش افزوده را حذف کنند.

دریافت خدمات و پشتیبانی حضوری

اگر در استفاده از خدمات و سرویس‌های ایرانسل مشکلی داشته باشید؛ می‌توانید از طریق اپلیکیشن «ایرانسل من»، از مراکز خدمات ایرانسل نوبت بگیرید و تعیین وقت کنید.

افزون بر این، امکان طرح شکایات و پیگیری آن‌ها وجود دارد. می‌توانید درخواست‌های خود از ایرانسل را از طریق این برنامه ارسال و پیگیری کنید.

همین‌طور امکان طرح سوال یا دسترسی به شبکه‌های اجتماعی ایرانسل را خواهید داشت. از دیگر امکانات جانبی که این اپ ایرانسل در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ مدیریت اطلاعات حساب کاربری از جمله آدرس ایمیل، نشانی، شماره موبایل‌های دیگر ایرانسل و غیره است.

اپلیکیشن «ایرانسل من» را می‌توانید برای گوشی‌های اندرویدی و iOS از روی سایت ایرانسل دانلود و نصب کنید. به علاوه، امکان دسترسی به نسخه وب اپلیکیشن این برنامه وجود دارد.

تا کنون به این موضوع فکر کردید چرا در کشورهای پیشرفته، سرانه آنتن موبایل به ازای جمعیت آن‌ها بیشتر از کشورهای در حال توسعه یا عقب‌مانده از نظر ارتباطات و ضریب نفوذ موبایل است؟

در کل دنیا بیش از ۷ میلیون آنتن BTS فیزیکی نصب شده است که فقط بیش از ۲ میلیون آنتن موبایل در کشور چین داریم. اگر جمعیت کل جهان در انتهای سال ۲۰۱۸ را ۷.۵۳ میلیارد نفر در نظر بگیریم، پس به ازای هر ۱۰۷۶ نفر در دنیا یک آنتن BTS نصب شده است.

کشورهای توسعه یافته نسبت به میانگین جهانی سرانه آنتن BTS، وضعیت بهتری دارند. ترکیه با جمعیتی نزدیک به ۸۰ میلیون نفر (مشابه ایران) در پایان سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۹۰ هزار آنتن BTS نصب شده فعال دارد که به ازای هر ۸۸۷ نفر یک آنتن BTS می‌شود.

در کشور هند، نزدیک به ۷۳۶ هزار آنتن BTS نصب شده که البته فقط ۹۶ هزار آنتن از فناوری ۳G پشتیبانی می‌کنند. اپراتور «China Mobile» که بزرگ‌ترین اپراتور مخابراتی کشور چین است؛ در پایان سال ۲۰۱۶ تعداد آنتن‌های موبایل ۴G خود را به عدد ۱.۴ میلیون آنتن در سرزمینش رسانده است.

برآورد می‌شود در ایران حدود ۶۵ هزار آنتن BTS فعال باشد ولی باید ۴۰ هزار آنتن BTS دیگر نصب شود

کشور ایران از نظر سرانه آنتن موبایل از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه عقب‌تر است. در ایران حدود ۶۵ هزار آنتن موبایل فعال وجود دارد که به ازای هر ۱۳۵۲ نفر یک آنتن BTS می‌شود.

حالا، با دانستن آمار و ارقام بالا، دو سوال اساسی مطرح می‌شود: نخست، چرا کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه سعی کردند آنتن‌های BTS بیشتری نصب کنند؟

اگر بپذیریم که آنتن‌های موبایل برای سلامتی انسان خطرناک و مضر هستند؛ قاعدتا باید در کشورهای توسعه یافته شاهد آنتن‌های BTS کمتری باشیم یا اینکه سرانه آنتن موبایل بیشتر یک حسن و امتیاز محسوب نشود.

پرسش دوم به کشور ایران برمی‌گردد: چرا در ایران سرانه آنتن موبایل پایین است؟ کارشناسان مخابرات و ارتباطات اعلام کردند در سراسر کشور حدود ۴۰ هزار آنتن BTS نسل ۳ و ۴ کسری داریم.

چرا کشور همسایه‌ای مانند ترکیه که از نظر جمعیتی حدودا با ایران برابر است و وسعت کم‌تری هم دارد؛ موفق شده حدود ۹۰ هزار آنتن BTS فعال داشته باشد ولی ایران با ضریب نفوذ موبایل ۱۱۵ درصدی فقط ۶۵ هزار آنتن موبایل فعال دارد؟

آنتن بیشتر؛ تضمین سلامتی بیشتر

برخلاف باور اشتباهی که در اذهان برخی از مردم وجود دارد؛ نحوه کار آنتن‌های BTS و شیوه انتشار و توزیع امواج رادیویی نشان می‌دهد نصب تعداد آنتن‌های بیشتر در یک منطقه، متضمن سلامتی بیشتر افراد ساکن در آن منطقه است.

هر آنتن BTS حداکثر می‌تواند یک محدوده جغرافیایی را زیر پوشش خود قرار دهد. هرچه فاصله کاربران و دستگاه‌های موبایل با یک آنتن BTS کمتر باشد؛ توان تشعشعی یا چگالی توان امواج الکترومغناطیس ساطع شده از آنتن کمتر خواهند بود و احتمال آسیب‌رسانی و مضر بودن آن‌ها برای سلامتی انسان‌ها کاهش پیدا می‌کند.

برعکس، وقتی فاصله گوشی‌های موبایل و کاربران با آنتن‌های BTS بیشتر می‌شود؛ آنتن باید امواجی با چگالی توان قوی‌تری منتشر کند تا به دست گیرنده برسد. افزایش چگالی توان تشعشعات الکترومغناطیس مساوی با افزایش تاثیرات نامطلوب این امواج بر پوست و سلول‌های بدن است.

بنابراین؛ کشورهای توسعه‌یافته دریافتند هنگامی که در یک منطقه آنتن‌های BTS بیشتری نصب کنند؛ فاصله کاربران با آنتن‌ها کمتر شده و چگالی توان امواج رادیویی در حد استاندارد و مجاز یا پایین‌تر از آن قرار می‌گیرد.

اپراتورهای موبایل هم در هنگام توسعه شبکه و نصب آنتن‌های موبایل، این هدف را مدنظر قرار داده و سعی می‌کنند با بهینه‌سازی آنتن‌ها و رعایت فاصله‌های مجاز، چگالی توان فرکانس‌های رادیویی را در کمترین اندازه خود پایدار نگه دارند تا سلامتی شهروندان و کاربران تضمین شود.

بهبود کیفیت شبکه موبایل و زندگی

در کشورهای توسعه یافته، با جا افتادن فرهنگ استفاده از گوشی موبایل و نصب آنتن BTS بیشتر برای افزایش کیفیت شبکه و سلامتی شهروندان، انواع مشوق‌ها و همراهی‌ها با اپراتورها برای توسعه شبکه موبایل انجام می‌پذیرد.

افزایش تعداد آنتن‌های BTS در یک منطقه باعث بهبود کیفیت شبکه موبایل و در نتیجه افزایش کیفیت زندگی شهروندان می‌شود.

هر آنتن BTS حداکثر از ۳ هزار کاربر موبایل پشتیبانی می‌کند. حالا، هرچه تعداد کاربران کمتری به یک BTS متصل شوند و تعداد آنتن‌های BTS نزدیک آن‌ها بیشتر باشد؛ به طور محسوسی کیفیت شبکه از نظر سرعت دسترسی، سرعت انتقال اطلاعات، نرخ موفقیت برقراری مکالمات، نرخ موفقیت در Hand-Over یا دست به دست شدن ترافیک در حال حرکت بین سایت‌های مجاور، کیفیت گیرندگی و… افزایش خواهد یافت.

چرا باید به اپراتورها کمک کرد؟

جمعیت شهرها هر روز در حال افزایش است. اگر شهری مانند تهران تا چند سال پیش در طول روز میزبان ۱۵ میلیون نفر بود؛ اکنون تخمین زده می‌شود ۲۰ تا ۲۳ میلیون نفر در آن در حال تردد باشند.

افزایش جمعیت شهرها به طور مستقیم روی کیفیت شبکه موبایل تاثیرگذار است؛ چون کاربران بیشتری به یک آنتن BTS متصل می‌شوند.

در اینجا، اپراتورها ناگزیر هستند ظرفیت سایت‌های موبایل خود را افزایش دهند یا سایت‌های BTS جدیدی در مناطق شلوغ‌تر و پرجمعیت‌تر نصب کنند. از سوی دیگر، حاشیه شهرها گسترده‌تر می‌شود و اپراتورها باید آنتن‌های BTS جدیدی در مناطق تازه رونق گرفته یا تازه ساکن جمعیتی نصب کنند وگرنه باز هم شبکه از تعادل و پایداری خارج می‌شود.

ساخت‌وسازها، برج‌های جدید و مجتمع‌های مسکونی غول‌پیکری که هر روز از زمین سر برآورده و به سوی آسمان می‌روند؛ نقاط کور بیشتری در شهرها ایجاد کرده و باعث می‌شوند آنتن‌های BTS نصب شده و فعال قدیمی قدرت پوشش‌دهی کمتری داشته باشند.

اپراتورهای موبایل ناچارند به صورت دوره‌ای سراغ آنتن‌های موبایل رفته و دوباره نوع و ارتفاع دکل، نقطه و زاویه قرارگیری آنتن روی دکل، میزان توان خروجی آنتن و بسیاری پارامترهای دیگر را محاسبه و تنظیم کنند. در برخی مواقع، دیگر آنتن و سایت BTS قدیمی جوابگو نبوده و باید محل آن تغییر کند یا آنتن BTS میکروی دیگری در کنارش نصب و راه‌اندازی شود.

یافتن زمین و محل نصب آنتن یکی از معضلات و مشکلات بزرگ و چالشی اپراتورها است. گاهی اوقات در یک خیابان یا محدوده هیچ فضای آزاد و مناسبی برای نصب آنتن‌های جدید یافت نمی‌شود و اپراتورها به ناچار باید سراغ پشت بام ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی یا تجاری بروند.

افزایش جمیعت شهرها، برج‌سازی‌ها و بالا رفتن مجتمع‌ها در کنار ورود نسل‌های جدید شبکه‌های موبایل، نصب آنتن‌های BTS بیشتر را ضروری می‌سازد

گاها دیده می‌شود ساکنین ساختمان‌ها و مجتمع‌ها پس از یک دوره توافقی برای نصب و فعال‌سازی آنتن موبایل روی پشت بام، حاضر به تمدید قرارداد خود نشده و تحت تاثیر القاها و شکایت‌های همسایگان، اپراتورها را مجبور به جمع‌آوری تجهیزات نصب شده می‌کنند.

یکی از دلایل کاهش سایت‌های موبایل در ایران و نرخ توسعه کند پوشش شبکه‌ای، همین باورهای عمومی اشتباه برخی افراد و عدم همکاری آن‌ها در تمدید قراردادها یا اجاره دادن محل برای نصب آنتن‌های جدید است. این افراد نمی‌دانند با این تصمیم خود چه ضربه‌ای به سلامتی و کیفیت زندگی خانواده و همسایگان وارد کرده و چه جفایی به تمام ساکنین محل می‌شود.

یک بام و دو هوا

همه ما کاربران موبایل و اینترنت، خواهان آنتن‌دهی بیشتر، کیفیت مکالمه بالاتر، سرعت اینترنت بیشتر و بهره‌گیری از خدمات نسل‌های بالاتر شبکه‌های موبایل هستیم. اما نمی‌توانیم به جای کمک به افزایش سایت‌های اپراتورها، از تعداد آن‌ها بکاهیم.

فناوری شبکه‌های سلولی نسل سوم و چهارم به خاطر سرعت دیتای بالاتر و کیفیت خدمات شبکه بهتر، دامنه پوششی بسیار کمتری نسبت به نسل دوم دارند.

در نسل سوم، شعاع پوششی یک آنتن BTS به کمتر از ۲۰۰ متر می‌رسد و اگر یک کاربر در شعاع پوششی ۱۷۰ تا ۲۰۰ متری باشد؛ دچار مشکل ترافیکی می‌شود. بنابراین؛ لزوم دسترسی به اینترنت و خدمات شبکه نسل‌های بالاتر، توسعه شبکه‌های موبایل، نصب و فعال‌سازی سایت‌ها و آنتن‌های BTS بیشتر است.

نمی‌توانیم هم از نصب آنتن‌های BTS در محله‌مان شاکی باشیم و هم از آنتن‌دهی ضعیف و کندی سرعت اینترنت گله کنیم

اگر ما استانداردهای جهانی و به‌روز را می‌خواهیم و تمایل داریم بالاترین سرعت اینترنت و کیفیت آنتن‌دهی را تجربه کنیم؛ هم مردم و هم سازمان‌ها و ادارات مختلف باید با اپراتورها هماهنگی و همکاری سطح بالایی داشته باشند.

در کشورهای توسعه‌یافته هم مشکلاتی برای نصب و توسعه سایت‌های موبایل وجود دارد ولی رویه غالب در سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی، بسترسازی برای توسعه شبکه‌های موبایل است.

قطعا روندی که از یک سو شاکی آنتن‌دهی ضعیف و نقاط کور زیاد اپراتورها است و خواستار اینترنت پایدار با کمترین تاخیر و پینگ ولی سرعت بسیار بالاست و از سوی دیگر مایل به نصب آنتن‌های BTS نیست؛ باعث تسریع در روند توسعه فناوری‌های جدید مخابراتی و ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان نمی‌شود.

استوری اینستاگرام در آگوست سال ۲۰۱۶ معرفی شد و به سرعت جای خود را میان کاربران این اپلیکیشن باز کرد. در هر روز حداقل ۵۰۰ میلیون کاربر اینستاگرام از این قابلیت استفاده می‌کنند. با استفاده از اینستاگرام آنچه که در لحظه برای شما اتفاق می افتد، با دیگران به اشتراک می گذارید. یکی از دلایل موفقیت فراگیر اینستاگرام همین است که تعامل کردن با دیگران را به ساده ترین شکل برای کاربران امکان پذیر کرده است. اگر می خواهید شاخ اینستاگرام باشید، بهتر است بدانید که رقبای سرسختی دارید؛ پس باید متفاوت باشید! فرقی نمی‌کند که از اینستاگرام برای ارتباط با دوستانتان استفاده می‌کنید یا برای توسعه کسب و کارتان. در هر دو حالت باید محتوایی تولید کنید که بیننده را جذب کند. در این پست تعدادی از اپلیکیشن های ساخت استوری اینستاگرام را معرفی می‌کنیم که با استفاده از آنها می‌توانید استوری‌های متفاوت  و جذاب تولید کنید.


ادوبی اسپارک پست

اسپارک پست یکی از محصولات کمپانی قدرتمند و نامی ادوبی است که همچون سایر محصولات آن شهرت جهانگیر دارد. با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید بدون کمترین تسلط به گرافیک و طراحی، از افکت‌های حرفه ای برای ساختن عکس استفاده کنید.

به علاوه می‌توانید سایز عکس را هم طوری تغییر بدهید که با رسانه اجتماعی هدف شما سازگاری داشته باشد. این اپلیکیشن علاوه بر اندروید و iOS، نسخه دسکتاپ هم دارد. یکی از کاربردهای مهم اسپارک پست، تبدیل کردن عکس به ویدئوهای ۴ ثانیه ای است که برای استوری‌های اینستاگرام ساخته می شوند.

دانلود Adobe Spark Post از آیتونز

دانلود Adobe Spark Post از گوگل پلی استور


ویدئوشاپ

ویدئوشاپ یک اپلیکیشن ویرایش فیلم است که در دو نسخه اندروید و iOS منتشر شده است. فرقی نمی‌کند که فیلم را با استفاده از خود ویدئوشاپ ضبط کرده باشید یا از فیلم هایی استفاده کنید که قبلاً ضبط کرده اید. می‌توانید چند فیلم را با هم ترکیب کنید، و افکت، متن، استیکر و تغییرات موردنظر خود را روی آنها اعمال کنید.

اگر فیلم هایی که می خواهید با هم ترکیب کنید با یک گوشی ضبط نشده و ابعاد متفاوتی داشته باشند، می‌توانید همه آنها را به یک اندازه دربیاورید. اگر برای استوری‌های اینستاگرام کلیپ می سازید، فراموش نکنید که مدت زمان آن را روی ۱۵ ثانیه تنظیم کنید.

دانلود Videoshop از آیتونز

دانلود Videoshop از گوگل پلی استور


فیلم میکر پرو

فیلم میکر پرو یکی از کاربردی ترین اپلیکیشن‌های عرضه شده برای ویرایش ویدئو و فیلم سازی در سیستم عامل iOS است که می توانید از آن برای ساخت استوری اینستاگرام استفاده کنید. این اپلیکیشن از کلیه فرمت‌های عکس و فیلم در گوشی‌های اندرویدی و آیفون پشتیبانی می کند. با این اپلیکیشن می‌توانید ویدئوهای افقی (۹*۱۶)، عمودی (۱۶*۹) و مربع بسازید.

دانلود Filmmaker Pro از آیتونز


کانوا

کانوا اپلیکیشنی است که در دو نسخه اندروید و iOS و فقط برای ویرایش عکس طراحی و منتشر شده است. کانوا قالب‌های متعددی دارد که می‌توانید از آنها برای طراحی پوستر، بنر، کارت پستال و غیره استفاده کنید و سپس به صورت مستقیم در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

ساخت کلاژ، ساخت سرصفحه برای ایمیل، ساختن بنر برای وبلاگ و… از امکانات دیگری است که کانوا در اختیار کاربران قرار می دهد. به علاوه اگر ایده ای برای طراحی به ذهن شما نمی رسد، تعداد زیادی طرح پیش ساخته در اختیار شماست. این طرح ها به صورت موضوعی دسته بندی شده و امکان جستجو یا مرور در آنها هم وجود دارد.

دانلود Canva از آیتونز

دانلود Canva از گوگل پلی استور


فونت کندی

کاربرد اصلی هایپ تایپ ساختن کلیپ و عکس‌های متحرک است. می توانید متن موردنظر خود را با فونت ها و افکت‌های متنوع و حتی به صورت متحرک به عکس یا فیلم اضافه کنید و انتخاب کنید که متن موردنظرتان برای چه مدت نمایش داده شود. امکان تغییر ابعاد فایل خروجی در هایت تایپ وجود دارد. محصول این نرم‌افزار را می توانید در قالب فایل‌های GIF و یا MP4 ذخیره و در اینستاگرام آپلود کنید.

حذف محتوای ناخواسته یکی از پرکاربردترین قابلیت‌های این نرم افزار است. مثلا اگر از زمینه عکس را دوست ندارید، می توانید آن را به طور کامل عوض کنید. هایپ تایپ رایگان است و در دو نسخه اندروید و iOS در دسترس کاربران قرار دارد.

دانلود FontCandy از آیتونز


هایپ تایپ

یکی از اپلیکیشن های ساخت استوری اینستاگرام هایپ تایپ است که کاربرد اصلی آن ساختن کلیپ و عکس‌های متحرک است. می‌توانید متن موردنظر خود را با فونت ها و افکت‌های متنوع و حتی به صورت متحرک به عکس یا فیلم اضافه کنید و انتخاب کنید که متن موردنظرتان برای چه مدت نمایش داده شود. امکان تغییر ابعاد فایل خروجی در هایت تایپ وجود دارد. محصول این نرم‌افزار را می‌توانید در قالب فایل‌های GIF و یا MP4 ذخیره و در اینستاگرام آپلود کنید.

حذف محتوای ناخواسته یکی از پرکاربردترین قابلیت‌های این نرم‌افزار است. مثلا اگر از زمینه عکس را دوست ندارید، می‌توانید آن را به طور کامل عوض کنید. هایپ تایپ رایگان است و در دو نسخه اندروید و iOS در دسترس کاربران قرار دارد.

دانلود Hype-Type از آیتونز

 دانلود Hype-Type از گوگل پلی استور


این شات

این شات یکی از محبوبترین نرم‌افزارهای حرفه ای ادیت عکس و فیلم است هم از گوشی‌های اندرویدی و هم از گوشی‌های آیفون پشتیبانی می‌کند. با این نرم‌افزار می‌توانید به راحتی عکس‌های خود را بدون کراپ کردن در اینستاگرام منتشر کنید. اگر زمینه عکس را نمی پسندید، می‌توانید به راحتی آن را عوض کنید. به علاوه می‌توانید موزیک و متن را با افکت‌های متنوع به عکس و ویدئو اضافه کنید.

یکی دیگر از کاربردهای این شات تهیه داب اسمش است. می‌توانید کلیپی از عکس‌های یادگاریتان تهیه کنید و موزیک دلخواه تان را به آن اضافه کنید. این نرم‌افزار از قابلیت اضافه کردن هشتگ هم پشتیبانی می‌کند و نیازی نیست بعد از آپلود کردن عکس در اینستاگرام به صورت دستی به آن هشتگ اضافه کنید.

دانلود InShot از آیتونز

دانلود InShot از گوگل پلی استور


ایده دیگری که در میان سلبریتی ها طرفداران زیادی دارد، این است که برای استوری هایی که هایلایت می‌کنید، کاور طراحی کنید. این کار به هایلایت‌های شما نظم می دهد و از نظر ظاهری تاثیر زیادی بر جذب مخاطب دارد. برای این کار می‌توانید از یک طرح واحد استفاده کنید و برای هر موضوع، یک آیکون در نظر بگیرید.

 

موضوع دیگری که باید در نظر داشته باشید، این است که بسته به این که پست یا استوری را چه زمانی در اینستاگرام منتشر می‌کنید، تعداد بازدیدکنندگان آن متفاوت خواهد بود. پست دیگر ما در مورد بهترین زمان ارسال پست در اینستاگرام ممکن است برای شما مفید باشد.

منبع: SKILLSLAB

خبر شگفت‌انگیز ثبت اولین تصویر از یک سیاهچاله بازتاب بسیار گسترده‌ای در دنیا داشت. تصویر تلسکوپ افق رویداد (EHT) از ابرسیاهچاله‌ی کهکشان M87 در صفحه‌ی اول بسیاری از روزنامه‌های معتبر دنیا منتشر شد و توجه بسیاری از مردم ناآشنا با نجوم را نیز به خود جلب کرد. اما این عکس تنها آغاز راه است.

ثبت این عکس به معنای پایان پروژه‌ی تلسکوپ افق رویداد نیست. محققان این پروژه پس از موفقیت بزرگ‌شان در تلاش‌اند تا کیفیت تصویر را افزایش دهند و همچنین قصد دارند از سیاهچاله‌ای دیگر نیز تصویربرداری کنند.

برنامه‌های تلسکوپ افق رویداد در سال‌های پیش رو

تصویر منتشرشده در کنفرانس‌های خبری روز چهارشنبه حاصل رصدهای آرایه‌ای از تلسکوپ‌های رادیویی مختلف بود که در سال ۲۰۱۷ دو سیاهچاله را زیر نظر گرفتند. یکی از سوژه‌ها ابرسیاهچاله‌ی مرکزی کهکشان M87 بود که تلاش برای تصویربرداری از آن با موفقیت همراه بود. سوژه‌ی دیگر اما ابرسیاهچاله‌ی مرکزی کهکشان راه شیری یا *Sagittarius A بود که تصویری از آن منتشر نشد. ابرسیاهچاله‌ای با جرم ۴/۳ میلیون برابر جرم خورشید که در فاصله‌ی ۲۶ هزار سال نوری از زمین و در دل کهکشان خودمان جای دارد.

تغییرات *Sagittarius A در بازه‌ی زمانی کوتاه نسبت به سیاهچاله‌ی M87 بیشتر است. بنابراین تصویربرداری از آن نیز کار مشکل‌تری است. با این وجود تیم تلسکوپ افق رویداد امیدوار است تا بتواند تصویری از ابرسیاهچاله‌ی مرکزی راه شیری نیز تهیه کند.

شپرد دوئلمن (Sheperd Doeleman)، مدیر پروژه‌ی تلسکوپ افق رویداد، در این باره گفته است: «ما هیچ قولی نمی‌دهیم، اما امیدواریم تا این تصویر را به زودی تهیه کنیم».

تلسکوپ افق رویداد سال گذشته نیز به مدت یک هفته فعال شد و داده‌های جدیدی گردآوری کرد. داده‌هایی که رزولوشن بیشتری هم دارند.

در رصدهای سال ۲۰۱۷ تلسکوپ افق رویداد از هشت رصدخانه‌ی رادیویی مختلف در نقاط مختلف دنیا تشکیل شده بود. آرایه‌ای که همچون تلسکوپی به اندازه‌ی سیاره‌ی زمین بود. در سال ۲۰۱۸ تلسکوپ رادیویی گرینلند نیز به پروژه اضافه شد. به زودی تعداد رصدخانه‌های همکار این پروژه به ده خواهد رسید و تلسکوپ دیگری در آمریکا هم به پروژه ملحق خواهد شد.

 

رصدخانه‌های همکار تلسکوپ افق رویداد.

علاوه بر افزایش تعداد رصدخانه‌های همکار تغییر دیگری نیز در تلسکوپ افق رویداد انجام خواهد شد که کیفیت داده‌ها را بهتر خواهد کرد. تا کنون EHT تنها رصدهای خود را در طول موج ۱/۳ میلی‌متری انجام می‌داد. اما به زودی رصدهایی در طول موج ۰/۸۷ میلی‌متری انجام خواهد شد.

با کاهش طول موج (یا به عبارت دیگر افزایش فرکانس) توان تفکیک نهایی افزایش خواهد یافت و به این ترتیب وضوح تصویر نهایی بیشتر خواهد شد.

ایده‌های بلندپروازانه

پژوهشگران پروژه‌ی تلسکوپ افق رویداد برنامه‌های بلندپروازانه‌ای نیز برای سال‌های دورتر در ذهن دارند. یکی از مهم‌ترین طرح‌ها گسترش آرایه و ارسال تلسکوپ رادیویی به فضا است.

دوئلمن درباره‌ی ایده‌های جذاب پژوهشگران تلسکوپ افق رویداد گفت: «ما می‌خواهیم از حرکت اجرام به دور سیاهچاله فیلمبرداری کنیم. این کاری است که می‌خواهیم در دهه‌ی آینده آن را به انجام برسانیم».

شاید چالش اصلی برای تحقق ایده‌ی گسترش آرایه و استفاده از تلسکوپ‌های رادیویی فضایی نحوه‌ی انتقال داده‌ها باشد. حجم داده‌های هر تلسکوپ به اندازه‌ای زیاد است که امکان انتقال الکترونیکی آن در زمان معقول وجود ندارد. بنابراین تنها راه ارسال اطلاعات به ابرکامپیوترهای مرکزی انتقال فیزیکی داده‌ها توسط هارد است.

دورانی جدید در کاوش سیاهچاله‌ها آغاز شده است. اجرامی که تا همین چند سال پیش تنها شواهدی غیرمستقیم از وجودشان در اختیار داشتیم. اما در سال ۲۰۱۵ اولین شواهد مستقیم از وجود سیاهچاله‌ها در محدوده‌ی امواج گرانشی آشکار شد و اکنون اولین تصویر واقعی از یک سیاهچاله را در اختیار داریم.

آینده از این هم جذاب‌تر خواهد بود.

عکس کاور: تصویری واقعی از ابرسیاهچاله‌ی کهکشان M87.

Credit: Event Horizon Telescope Collaboration

پیدا کردن بازی به‌درد بخور و باکیفیت برای گوشی اندرویدی با چرخ زدن در گوگل‌پلی یا اپ‌استورهای مشابه کاری بسیار طاقت فرسا و زمان‌بر است. ما برای اینکه کارتان راحت‌تر شود، تصمیم گرفتیم ۱۰۰ بازی برتر اندروید را معرفی کنیم. در این مقاله بهترین بازی‌های اندروید را که حتما باید دانلود و تجربه کنید یک جا جمع کرده‌ایم.

شاید ده سال پیش، زمانی که سیستم عامل «اندروید» (Android) رسما منتشر شد، اگر کسی می‌گفت این پلتفرم قرار است در آینده به یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین پلتفرم‌های بازی تبدیل شود و با کنسول‌های بازی رقابت کند حرفش را باور نمی‌کردیم. چون قبل از آن هر چیزی که روی موبایل‌ها دیده بودیم، به یکسری بازی پیکسلی یا گرافیک‌های تاریخ گذشته محدود می‌شد. اما با گذشت زمان همه چیز تغییر کرد. حالا تنها کافی است نگاهی به اطراف خود بیندازید تا ببینید تقریبا تمامی آدم‌ها امروزه به گوشی‌های هوشمند دسترسی دارند و شاید با اینکه گیمر نباشند، اما حداقل یکی دو بازی را روی گوشی خود نصب کرده‌اند تا در مواقع بیکاری یا فراغت به تجربه آن مشغول شوند.

بنابراین، اگر بگوییم پلتفرم اندروید (یا iOS) در حال حاضر بازار بزرگ‌تری نسبت به کنسول‌ها دارد، حرف اشتباهی نزده‌ایم. شاید بد نباشد که بدانید الان کشور ما چیزی حدود ۲۸ میلیون نفر گیمر دارد که از این تعداد، ۸۸ درصد آن‌ها از پلتفرم‌های موبایل استفاده می‌کنند! در این چند سال اخیر هم بارها دیده‌ایم که شرکت‌های معروف زیادی به حوزه انتشار بازی‌های موبایلی روی آورده‌اند و بعضا حتی بازی‌های کنسولی‌شان را هم برای این دستگاه‌ها منتشر کرده‌اند.

از آنجایی که ساخت و تولید محتوا برای اندروید محدودیت خاصی ندارد و همه افراد می‌توانند برای آن نرم‌افزار بسازند، روزانه شاهد انتشار ده‌ها بازی و برنامه مختلف هستیم و همین باعث شده تا پیدا کردن یک بازی به‌درد بخور و باکیفیت و چرخ زدن در گوگل‌پلی یا اپ‌استورهای مشابه کاری بسیار طاقت فرسا و زمان‌بر باشد. ما هم برای اینکه کارتان کمی راحت‌تر شود، تصمیم گرفتیم تا در مقاله‌ای ۱۰۰ بازی برتر پلتفرم اندروید را معرفی کنیم.

فقط توجه داشته باشید که این لیست قرار نیست تمام بازی‌های باکیفیت اندروید را در خود جای دهد! هر هفته، هر ماه و هر سال صدها‌ بازی برای این پلتفرم عرضه می‌شود که ارزش بازی کردن را دارند. جدا از این، تنوع به شدت بالای بازی‌ها سبب شده تا جمع‌آوری و انتخاب ۱۰۰ بازی برتر اساسا غیرممکن شود.

با تمام این صحبت‌ها، سعی شده در این مقاله بازی‌هایی معرفی شوند که بتوانند عمده افراد را راضی کنند و محدود به یک دسته یا گروه خاص نشوند. ممکن است بعد از خواندن این مقاله به خود بگویید که «پس فلان بازی کجاست؟» یا «این بازی مفتش هم گرونه، اونوقت شما جزو بهترین بازی‌های اندروید حسابش کردید؟» و … شاید حق با شما باشد، اما معیار انتخاب بازی‌ها به این صورت بوده که در هر سبکی، حداقل یک بازی مطرح را معرفی کنیم و با این حساب هم باز هم کلی اثر دیگر بوده که کیفیت بالایی داشتند، اما به خاطر محدود بودن تعداد انتخاب‌ها نتوانستیم آن‌ها را در این مطلب جای دهیم.

بهترین کار این است که اگر از یک بازی‌ای لذت بردید و آن را در لیست زیر ندیدید، در بخش نظرات معرفیش کنید تا بقیه افراد هم بتوانند لذتش را ببرند.

این مقاله هدف دیگری هم دارد و آن این است که بیاید بهترین بازی‌های اندروید را، فارق از محبوبیت و شهرت‌شان، برای افرادی که تازه می‌خواهند با این پلتفرم مشغول به بازی شوند معرفی کند. بنابراین اگر Angry Birds یا Clash of Clans را دیدید، زیاد تعجب نکنید!

PUBG Mobile

دانلود بازی PUBG Mobile

بدون شک یکی محبوب‌ترین بازی‌های امروز پلتفرم اندروید PUBG Online است. در این بازی ۱۰۰ بازیکن در یک نقشه بزرگ و بدون هیچگونه تفنگ یا تجهیزات رها می‌شوند و افراد وظیفه دارند تا با زیر و رو کردن محیط، اسلحه و مهمات به دست بیاورند و به جان یکدیگر بیفتند! در نهایت تنها فردی که بتواند زنده بماند، برنده مسابقه خواهد بود. شاید یکی از نکات جالب بازی این باشد که ورژن موبایلی بازی نسبت به نسخه کامپیوتری آن مشکلات کمتری دارد و راحت‌تر اجرا می‌شود. PUBG Mobile را می‌توانید به صورت تک‌نفره یا همراه با دوستان خود بازی کنید.

دانلود بازی PUBG Mobile

Monument Valley 1 & 2

دانلود بازی Monument Valley

Monument Valley از جمله بازی‌هایی است که نباید به هیچ وجه آن را از دست بدهید. در واقع بهتر است اینطور بگوییم که Monument Valley ترکیبی از بازی Journey و آثار موریس اشر به حساب می‌آید و مخاطب خود را در یک دنیای عمیق با طراحی بی‌نظیر قرار می‌دهد. در هر دو قسمت بازی، شما در نقش یک شاهزاده قرار می‌گیرید و وظیفه دارید تا پازل‌های مختلفی که در سر راهتان قرار می‌گیرد را حل کنید. تنها کافی است دقایقی به تجربه بازی بنشینید تا متوجه شوید که همه چیز این اثر، اعم از طراحی محیط، موسیقی‌ها، سیستم کنترل کاراکتر و … در بالاترین سطح خود قرار دارند.

دانلود بازی Monument Valley

The Escapists

دانلود بازی The Escapists

در این بازی شما در نقش یک زندانی قرار می‌گیرید و روزگار سخت خود را یک زندان سربسته می‌گذارنید. در یکی از روزها، کاراکتر بازی متوجه می‌شود که با داشتن وسایل مناسب، یک نقشه خوب و غنیمت شمردن فرصت‌ها می‌تواند از زندان فرار کند و از همین نقطه ماجراجویی شما آغاز می‌شود.

شاید سبک گرافیکی The Escapists شبیه بازی‌های قدیمی باشد، اما این باعث نشده تا پیچیدگی و عمق آن کاهش یابد. در طول داستان باید تمام سعی خود را بکنید تا مقدمات فرار از زندان را محیا کنید و در بهترین زمان، فرار خود را عملی نمایید. برای تحقق این هدف، باید وسایل آشپزخانه را بدزدید، با دیگر زندانی‌ها معامله کنید و برای به دست آوردن پول کار‌های مختلفی را انجام دهید. اگر به حل کردن معما و انجام بازی‌های چالشی لذت می‌برید، The Escapists انتخاب خوبی است.

دانلود بازی The Escapists

Plague Inc

دانلود بازی Plague Inc

معمولا در همه بازی‌ها مخاطبان در نقش یک قهرمان قرار می‌گیرند و وظیفه دارند تا دنیا را از یک فاجعه نجات دهند. اما در Plague, Inc همه چیز برعکس است! در این بازی شما کنترل یک بیماری‌ همه‌گیر را در اختیار می‌گیرید و وظیفه دارید قبل از اینکه درمانی پیدا شود، این بیماری‌ها را در سراسر جهان پخش کنید و افراد زیادی را به کشتن دهید. در این بین هم امکانی در اختیار شما گذاشته تا علائم و اثرات ویروس خود را تغییر دهید. هر چقدر که بیشتر آدم بکشید، بیشتر امتیاز می‌گیرید و توانایی‌های جدیدی را آزاد می‌کنید. با اینکه هدف بازی اصلا چیز خوبی نیست، اما مطمئن باشید که حتما ارزش تجربه کردن را دارد.

دانلود بازی Plague Inc

۸۰ Days

دانلود بازی 80 Days

اینکه بخواهید دور دنیا را ببینید و دائما در حال سفر باشید، خیلی خوب است اما موضوعی که در این وسط وجود دارد این است که بالاخره باید یک نفر همه این سفرها را مدیریت و برنامه‌ریزی کند. در ۸۰ Days شما در نقش همین فرد برنامه‌ریز قرار می‌گیرید و وظیفه دارید تا به Phileas Fogg کمک کنید تا به کشورهای مختلف سفر کند. در این سفر ۸۰ روزه، شما باید دارایی‌ها را مدیریت و مسیرهای سفر را به دقت مشخص کنید. اگر از حال و هوای استیم‌پانک لذت می‌برید، این اثر را به هیچ وجه از دست ندهید.

دانلود بازی 80 Days

You Must Build a Boat

دانلود بازی You Must Build a Boat

این اثر در واقع دنباله بازی ۱۰۰۰۰۰۰۰ به حساب می‌آید. شاید You Must Build a Boat از نظر گرافیکی بسیار خشک و مرده به نظر برسند، اما از لحاظ گیم‌پلی و تجربه‌ای که در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، حرفی ندارد و به راحتی می‌توان آن را جزو بهترین بازی‌های موبایل به حساب آورد. همانطور که از اسم بازی مشخص است، تنها هدف شما این است که با جمع‌آوری منابع و هیولاها (به عنوان خدمه کشتی) یک قایق بسازید. بازی شما را دائما با ماموریت‌های مختلف سرگرم می‌کند و مجبورتان می‌کند تا تجهیزات و قایق خود را بهتر کنید. هدف نهایی این است که یک قایق کامل بسازید و فرار کنید. در بازی ۱۰۰۰۰۰۰۰ هدف اصلی شما این بود که ۱۰ میلیون امتیاز جمع کنید و به آزادی برسید!

دانلود بازی You Must Build a Boat

Vainglory

دانلود بازی Vainglory

شاید Vainglory در حال حاضر بهترین بازی سبک MOBA روی اندروید باشد. فریم‌ریت بالا، سرورهای خوب و گیم‌پلی سرگرم‌کننده از مواردی هستند که این بازی را ارزشمند می‌کند. همانند سایر آثاری که در سبک MOBA قرار دارند، می‌توانید با دیگر افراد یک تیم تشکیل دهید و با سایر بازیکنان رقابت کنید. جدا از همه این‌ها، سازندگان تا به حال ۲۵ قهرمان برای بازی ساخته‌اند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. از آنجایی که Vainglory رایگان است، تجربه کردن آن ضرری ندارد و حتی ممکن است شما را به این سبک علاقه‌مند سازد.

دانلود بازی Vainglory

Lara Croft Go

دانلود بازی Lara Croft Go

اول از هر چیز باید بدانید که این بازی هیچ ارتباطی Pokemon Go ندارد و گیم‌پلی آن در مقایسه با مجموعه Tomb Raider کاملا متفاوت است. Lara Croft Go یک پازل نوبتی است که در آن باید دشمنان را بکشید و معماهای مختلف را حل کنید. خوشبختانه برخلاف عناوین هم‌سبک، در این بازی محدودیتی برای حرکت کاراکتر وجود ندارد و همین موضوع باعث شده تا با چالش‌های آسان‌تری روبه‌رو شویم. با اینکه Lara Croft Go خیلی کوتاه است و سریعا به پایان می‌رسد، اما در حال حاضر بهترین راهی است که می‌توانید حال و هوای بازی‌های Tomb Raider را روی اندروید حس کنید.

دانلود بازی Lara Croft Go

Don’t Starve

دانلود بازی Don't Starve

اگر دنبال یک بازی در سبک بقا یا همان Survival می‌گردید، به هیچ وجه نباید این اثر را از دست بدهید. در Don’t Starve باید هر روز به دل جنگل بزنید و تا جایی که می‌توانید وسیله، غذا و مهمات جمع کنید تا شب را به سلامت بگذرانید. در کنار این‌ها، باید با جمع‌آوری سنگ و چوب وسایل مختلفی را بسازید. هر وقت هم که کشته شوید، بازی به پایان می‌رسد و باید همه چیز را از صفر آغاز کنید. خبر بد این است که Don’t Starve اصلا آسان نیست و قرار است بارها و بارها کشته شوید!

دانلود بازی Don't Starve

FRAMED 1 & 2

دانلود بازی Framed

شخصا زمانی با این بازی آشنا شدم که «هیدئو کوجیما» (بازی‌ساز افسانه‌ای) آن را در صفحه توییتر خود معرفی و از آن تعریف کرد. Framed جزو دسته بازی‌های معمایی است اما از خیلی جهات با آثار مشابه تفاوت دارد. کل بازی در قالب یک کمیک جریان دارد و شما باید کاری کنید که قهرمان داستان از چشم قانون مخفی شود. این وسط باید صفحات و پنل‌ها را جوری کنار هم بگذارید که قهرمان ما به راحتی از دست پلیس‌ها فرار کند و به مرحله بعد برود.

دانلود بازی Framed

Hearthstone

دانلود بازی Hearthstone

پلتفرم موبایل با توجه به خصوصیاتی که دارد، برای بازی‌های کارتی بسیار مناسب و بهینه است. اگر به دنبال یک بازی کارتی می‌گردید که در همه زمینه‌ها بهترین باشد، سریعا Hearthstone را تهیه کنید. این بازی توسط شرکت بلیزارد ساخته شده که در کارنامه خود آثاری مثل «دیابلو» و «وارکرفت» را دارد. Hearthstone دارای نه کلاس مختلف است که تمام آن‌ها بر اساس دنیای World of Warcraft ساخته شده‌اند و می‌توانند تمامی سلایق را در بر بگیرند. در کنار این مورد، دو بخش تک‌نفره و چندنفره هم برای بازی ساخته شده که هر کدام تجربه متفاوتی را برای‌تان خلق می‌کنند.

دانلود بازی Hearthstone

Machinarium

دانلود بازی Machinarium

Machinarium در زمان انتشار خود موفقیت‌های زیادی را به دست آورد و عده زیادی از منتقدها همگی معتقد بودند که این بازی، یکی از بهترین بازی‌های مستقلی است که در سبک استیم پانک ساخته شده. محیط‌های افسرده و بی‌رحم، طراحی ربات‌ها و … باعث شده تا دنیای بازی عمق زیادی داشته باشد. داستان Machinarium درباره ربات کوچکی است که می‌خواهد معشوقه خود را پیدا کنید. اگر به بازی‌های «اشاره و کلیک» علاقه زیادی دارید، تا الان باید Machinarium را بازی کرده باشید. ولی اگر هنوز موفق به تجربه آن نشده‌اید، بدانید که یک اثر خاص و منحصر به فرد را از دست داده‌اید!

دانلود بازی Machinarium

Leo’s Fortune

دانلود بازی Leo's Fortune

چیزی که این بازی را بسیار جذاب و متفاوت کرده، سبک هنری و تلفیق آن با المان‌های پلتفرمر است. داستان بازی از این قرار است که شما باید دزدی که طلاهایتان را به سرقت برده، گیر بیندازید. Leo’s Fortune دارای ۲۴ مرحله مختلف است که البته حالت‌های مختلفی هم برای افرادی که به دنبال چالش و سختی بیشتری هستند، در نظر گرفته.

دانلود بازی Leo's Fortune

Threes

دانلود بازی Threes

هدف اصلی بازی بسیار ساده است: باید سعی کنید در هر خانه با جمع کردن اعداد، بزرگ‌ترین عددی که می‌توانید را به دست آورید. نکته مهم‌تر اینجاست که همه اعداد باید مضربی از ۳ باشند. این کار را باید تا هنگامی ادامه دهید که به بزرگ‌ترین عدد بازی یعنی ۶۱۴۴ برسید. به نظر با بازی ساده‌ای سر و کار داریم، اما وقتی آن را تجربه می‌کنید متوجه می‌شوید که سختی بازی عادلانه است و توجه زیادی به متناسب بودن درجه سختی آن شده.

دانلود بازی Threes

Beholder

دانلود بازی Beholder

محیط و طراحی این بازی شباهت زیادی به آثاری مثل Replica، Papers, Please و This War of Mine دارد. وظیفه اصلی شما در طول بازی این است که مستاجران خود را زیرنظر بگیرید و جاسوسی آن‌ها را بکنید و اطلاعاتشان را در اختیار دولت قرار دهید! البته این کاملا به شما بستگی دارد که از قوانین دولت پیروی کنید یا به مردمانی که در خانه شما هستند، کمک برسانید. هر حرکتی که در بازی انجام می‌دهید عواقبی در پی دارد و ممکن است هر بار با یک پایان جدید روبه‌رو شوید.

دانلود بازی Beholder

Minecraft: Pocket Edition

دانلود بازی Minecraft

واقعا بعید است که با بازی «ماینکرفت» آشنایی نداشته باشید یا حداقل اسم آن به گوشتان نخورده باشد. شاید ظاهر ماینکرفت کمی غلط انداز باشد، اما مطمئن باشید که این بازی می‌تواند تمامی افراد را (چه بزرگ‌سالان و چه کودکان) را سرگرم خود کند. در یکی از به‌روزرسانی‌های بازی امکانی فراهم شده تا افراد بتوانند با کاربران دیگر پلتفرم‌ها به صورت همزمان بازی کنند. بنابراین به راحتی می‌توانید با دوستان خود به بازی مشغول شوید و دنیای مخصوص به خود را بسازید.

دانلود بازی Minecraft

ARK Survival Evolved

دانلود بازی Ark Survival Evolved

اگر دنبال ترکیب سبک بقا و البته دایناسورها هستید، این بازی بدون شک بهترین گزینه‌تان است. در ابتدای بازی هیچ چیزی ندارید و باید در مرور زمان با محیط اطراف آشنا شوید. در وهله اول یاد می‌گیرید که چگونه برای گرم کردن خود آتش درست کنید و برای به دست آوردن غذا حیوانات را شکار کنید، در نهایت هم نحوه ساخت سلاح و لباس را به منظور حفظ جان خود می‌آموزید. ARK Survival Evolved مدت زیادی هم است که برای کنسول‌ها و کامپیوترهای شخصی منتشر شده و خبر خوب این است که کاربران اندروید هم می‌توانند در کنار این دو گروه به تجربه بازی مشغول شوند.

دانلود بازی Ark Survival Evolved

Shadowgun Legends

دانلود بازی Shadowgun Legends

شاید محدودیت سخت‌افزاری موبایل‌ها باعث شده تا نتوانید بازی‌‌ای مثل Destiny را روی آن‌ها ببینید، اما Shadowgun Legends به راحتی می‌تواند تجربه نزدیکی را برای شما فراهم بسازد. یک اثر گسترده که در آن می‌توانید ماموریت‌های داستانی را انجام دهید، اسلحه و زره برای خود بخرید، معماها را حل کنید و یک عالمه کار دیگر را به انجام برسانید. از آنجایی که این بازی تمرکز زیادی روی لوت و به دست آوردن مهمات دارد، خیلی‌ها آن را با Destiny مقایسه می‌کنند. بنابراین اگر عاشق دستنی هستید، Shadowgun Legends این فرصت را به شما می‌دهد تا نمونه مشابه آن را روی موبایل‌ها تجربه کنید.

دانلود بازی Shadowgun Legends

Pokemon Go

دانلود بازی Pokemon Go

«پوکیمان گو» ایده جالبی را مطرح می‌کند: چه می‌شد اگر پوکیمان‌ها یک جایی در دنیای واقعی مخفی شده بودند و تنها کاری که شما باید بکنید این است که آن‌ها را پیدا کنید؟ چند سال پیش پوکیمان گو توانست با همین ایده ساده به پدیده صنعت بازی تبدیل شود و تقریبا هر جا که می‌رفتید، صحبت از این بازی بود. سبک واقعیت بر افزوده تا آن زمان چندان محبوب و شناخته‌شده نبود. از این رو، یکی از دلایل محبوبیت و شهرت بازی را می‌توان همین مورد دانست. با اینکه تجربه کردن پوکیمان گو در کشورمان دردسرهای خودش را دارد و خود بازی هم از آن تب و تاب روزهای اولش افتاده، اما مطمئن باشید که هنوز ارزش بازی کردن را دارد.

دانلود بازی Pokemon Go

This War of Mine

دانلود بازی This War of Mine

یکی دیگر از بهترین‌های سبک بقا، بازی This War of Mine است. این اثر زندگی مردمان را طی یک جنگ به نمایش می‌گذارد و وظیفه شما به عنوان یک بازیکن این است که از دست سربازها پنهان شوید، منابع و تجهیزات موردنیاز را جمع‌آوری کنید و از همه مهم‌تر اینکه تصمیماتی بگیرید که امنیت شما و دوستان‌تان را حفظ کند.

دانلود بازی This War of Mine

Final Fantasy XV: Pocket Edition

دانلود بازی Final Fantasy XV Pocket Edition

نسخه موبایلی Final Fantasy XV شاید تفاوت‌های بسیار زیادی نسبت به بازی اصلی داشته باشد، اما بدون تردید می‌توان آن را جزو بازی‌های خوب چند سال اخیر به حساب آورد. دنیای بازی نسبت به نسخه کنسولی به مراتب کوچک‌تر است و ماموریت‌ها هم بسیار آسان‌تر هستند، با این حال تجربه فاینال فانتزی آن هم روی موبایل‌ها بسیار لذت‌بخش است. با اینکه Final Fantasy XV: Pocket Edition به صورت رایگان روی استورها قرار دارد، اما با دریافت آن تنها به مرحله اول بازی دسترسی دارید و برای خرید ۹ مرحله دیگر باید پول پرداخت کنید.

دانلود بازی Final Fantasy XV Pocket Edition

The Room Series

دانلود بازی The Room

یکی از بهترین بازی‌های تاریخ اندروید، مجموعه The Room است. خبر خوب این است که تاکنون چهار قسمت از این بازی با نام‌های The Room، The Room Two، The Room Three و The Room: Old Sins منتشر شده که تمامی آن‌ها به طرز عجیبی لذت‌بخش و دراماتیک هستند. هدف شما در این بازی‌ها این است که در اتمسفر وحشت‌زا محیط، کلیدهای موردنیاز را بیابید و معماهای مختلف را حل کنید. هر چیزی که در بازی قرار دارد، دلیلی خاص برای آن وجود دارد و هیچ چیزی به صورت تصادفی نیست.

دانلود بازی The Room

Sonic Runners Adventure

دانلود بازی Sonic Runner Adventures

ساختار این بازی تا حد بسیار زیادی مشابه سایر قسمت‌های مجموعه سونیک است. در اینجا هم شما در نقش کاراکترهای دنیای سونیک قرار می‌گیرید و حلقه‌ها را جمع می‌کنید. نکته جالب توجه این است که هر کدام از کاراکترهای بازی قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند و همین باعث شده تا ارزش تکرار و تنوع بازی بالاتر برود. در Sonic Runners Adventure کاراکترها به صورت خودکار حرکت می‌کنند و تنها کاری که باید بکنید این است که با کلیک کردن روی صفحه، از روی منابع و دشمنان بپرید.

دانلود بازی Sonic Runner Adventures

Bad Piggies

دانلود بازی Bad Piggies

این بازی دنباله غیرمستقیم سری Angry Birds به حساب می‌آید. تنها تفاوتش این است که اینجا خبری از پرنده‌ها نیست و شما در نقش خوک‌های معروف این مجموعه قرار می‌گیرید. در ابتدای هر مرحله، یکسری لوازم در اختیارتان قرار داده می‌شود و شما وظیفه دارید تا با آن‌ها یک ماشین دستی بسازید و خوک‌ها را تا خط پایان برسانید. گیم‌پلی اعتیادآور و معماهای چالشی از نکات مثبت بازی به حساب می‌آیند.

دانلود بازی Bad Piggies

Jetpack Joyride

دانلود بازی Jetpack Joyride

Jetpack Joyride شاید یکی از اولین بازی‌های خوب اندروید باشد که سال‌های قبل برای موبایل‌ها و تبلت‌ها منتشر شد؛ با این حال، این حقیقت را نمی‌توان کتمان کرد که این اثر هیچوقت قدیمی نمی‌شود! بازی شما در نقش «بری استیک‌فرایز» قرار می‌دهد و تنها کاری که باید بکنید این است که با جت‌پک خود، در دنیای بی‌پایان بازی پرواز کنید و سکه‌ها را جمع نمایید. در این بین هم مواردی مثل شخصی‌سازی کاراکتر، جت‌پک‌های جدید، قدرت‌های مخصوص و … باعث شده تا بازی همواره جذابیت خود را حفظ کند.

دانلود بازی Jetpack Joyride

Samorost 3

دانلود بازی Samorost 3

استودیو Amanita Design شاید یکی از بهترین استودیوها در زمینه خلق دنیاهای منحصر به فرد باشد و Machinarium، یکی از ساخته‎‌های معروف این استودیو، این حرف را کاملا تایید می‌کند. Samorost هم همانند بازی قبلی این تیم در سبک «اشاره و کلیک» قرار دارد و وظیفه اصلی شما حل کردن پازل‌ها و تعامل با سایر شخصیت‌ها است. سبک موسیقی بی‌نظیر و محیط‌های جذاب عواملی هستند که این اثر را بسیار خاص و دوست‌داشتنی کرده است.

دانلود بازی Samorost 3

Super Mario Run

دانلود بازی Super Mario Run

Super Mario Run اولین سوپر ماریویی است که به صورت رسمی از سوی نینتندو برای موبایل‌ها عرضه شد و همانطور که از نامش پیداست، در سبک Runner قرار دارد. اگر پیش از این، یکی از بازی‌های سوپر ماریو را تجربه کرده باشید حتما با مکانیک‌های آن کاملا آشنا هستید، چرا که با همان المان‌های همیشگی سر و کار داریم. بازی دارای سه حالت مختلف است که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. Super Mario Run در ابتدا به صورت انحصاری روی اپل استور منتشر شد و مدتی پس از آن برای دستگاه‌های اندروید هم در دسترس قرار گرفت.

دانلود بازی Super Mario Run

Downwell

دانلود بازی Downwell

این بازی در ابتدا برای کامپیوترهای شخصی و سیستم عامل ios منتشر شد و پس از استقبال بی‌نظیر منتقدان و افراد، برای سایر پلتفرم‌ها از جمله اندروید هم عرضه شد. سبک گرافیکی بازی و طراحی محیط‌های آن شاید یادآور آثاری مثل Spelunky باشد، اما از لحاظ گیم‌پلی با یک بازی فوق‌العاده اعتیادآور سر و کار داریم. در Downwell تنها باید سه کار ساده را انجام دهید: به سمت چپ و راست حرکت کنید، بپرید و به دشمنان شلیک کنید. همین سه کار ساده باعث خلق یکی از بهترین بازی‌های مستقل چند سال اخیر شده است!

دانلود بازی Downwell

Rayman

دانلود بازی Rayman Adventures

اگر بخواهیم لیست بهترین بازی‌های پلتفرمر کنسول‌ها و موبایل‌ها را بنویسیم، بدون تردید مجموعه بازی‌های Rayman در بالای لیست قرار خواهند گرفت. از موسیقی بگیرید تا طراحی مراحل و رنگ‌بندی آن‌ها و … همه و همه در بالاترین سطح ممکن قرار دارند. خوشبختانه تاکنون سه بازی از این مجموعه با نام‌های Rayman Jungle Run، Rayman Fiesta Run و Rayman Adventures برای اندروید منتشر شده است. اگر به سبک Endless Runners علاقه دارید، به هیچ وجه این سه بازی را از دست ندهید.

دانلود بازی Rayman Adventures

Her Story

دانلود بازی Her Story

اگر علاقه‌ای به بازی‌های داستانی ندارید و صرفا گیم‌پلی برایتان اهمیت زیادی دارد، Her Story به‌دردتان نمی‌خورد. اما اگر برعکس، عاشق بازی‌های داستانی با یک ماجرا و روایت عمیق هستید، Her Story برای شما ساخته شده! این اثر که بیشتر شبیه به مستندهای جنایی است، دسترسی کامل یک پایگاه اطلاعاتی پلیس را به بازیکنان می‌دهد و آن‌ها وظیفه دارند در طول این مسیر تصمیمات مهمی را اتخاذ کنند. «سم بارلاو» یکی از نویسندگان و طراحان بازی Silent Hill، وظیفه ساخت این اثر را بر عهده داشته است.

دانلود بازی Her Story

Limbo

دانلود بازی Limbo

Limbo در زمان انتشار خود توانست موفقیت‌های کم‌نظیری را به عنوان یک اثر مستقل به دست بیاورد و همین باعث تا راه خود را به دیگر پلتفرم‌ها هم باز کند. Limbo شما را در نقش یک پسر کوچک قرار می‌دهد که در برزخ بیدار می‌شود؛ بدون هیچگونه توضیح اضافی! عمده کاری که در طول داستان انجام می‌دهید، حل کردن پازل و معما است که اتفاقا بسیار خوب طراحی شده‌اند و شما را به چالش می‌کشند. هنگامی که بازی برای کنسول‌ها عرضه شد، عده‌ای معترض بودند که چرا بازی در ۴ الی ۶ ساعت به پایان می‌رسد. این مقدار ساعت شاید برای بازی‌های کنسولی بسیار کم باشد، ولی به عنوان یک بازی موبایلی بسیار مناسب بوده و به راحتی می‌تواند رضایت مخاطب را جلب کند.

دانلود بازی Limbo

The Wolf Among Us

دانلود بازی The Wolf Among Us

این بازی توسط استودیو «تل‌تیل گیمز» ساخته شده؛ استودیویی که بازی موفق The Walking Dead را در کارنامه خود دارد. The Wolf Among Us بازی‌کنان را در نقش کلانتر یک شهر قرار می‌دهد و گیم‌پلی آن همانند سایر آثار تل‌تیل‌ گیمز به درگیری با دشمنان، صحبت کردن با کاراکتر و گرفتن تصمیمات مختلف خلاصه می‌شود. اپیزود اول این بازی رایگان بوده و هم‌اکنون می‌توانید آن را از فروشگاه گوگل‌پلی دانلود کنید. با این حال برای دیدن ادامه داستان باید قسمت‌های بعدی را خریداری کنید.

دانلود بازی The Wolf Among Us

The Banner Saga

دانلود بازی The Banner Saga

بازی‌های عمیقی که محیط بزرگی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند، روی اندروید بسیار کم هستند و کمتر افرادی دنبال ساخت اینگونه آثار می‌روند. با این حال، The Banner Saga یک نمونه از همین آثار است که شما را در عصر وایکینگ‌ها قرار می‌دهد. همچنین در طول داستان کنترل بیش از ۲۵ کاراکتر مختلف را در هفت کلاس مختلف به دست می‌گیرید. گفتنی است که مبارزات بازی به صورت نوبتی انجام می‌شود، ولی خوشبختانه هیچ مشکلی از لحاظ کنترل در این قسمت وجود ندارد و به تجربه بازی لطمه‌ای نمی‌زند.

دانلود بازی The Banner Saga

Fortnite

دانلود بازی Fortnite

فورت‌نایت روی موبایل‌ها ابتدا به صورت انحصاری برای دستگاه‌های ios منتشر شد و پس از گذشت چند ماه، شرکت سازنده نسخه اندروید آن را هم تایید کرد. در زمانی که این مطلب در حال نوشته شدن است، برای تجربه فورت‌نایت روی اندروید باید گوشی سامسونگ گلکسی S7 یا مدل‌های جدیدتری داشته باشید. همانند تمام نسخه‌های بازی، در اینجا هم افراد می‌توانند با کاربران کامپیوتر و کنسول‌ها به صورت همزمان بازی کنند.

اگر هنوز چیزی از Fortnite نمی‌دانید باید بگوییم که روند این بازی دقیقا مشابه PUBG Mobile است؛ ۱۰۰ بازیکن بدون هیچگونه تجهیزات اضافی در یک نقشه بزرگ رها می‌شوند و وظیفه دارند تا در سریع‌ترین زمان ممکن اسلحه و مهمات به دست بیاورند و رقایب خود را نابود کنند. در پایان تنها فردی که بتواند زنده بماند، برنده مسابقه خواهد بود.

 

Alto’s Adventure

دانلود بازی Alto's Adventure

اگر به دنبال یک بازی ساید-اسکرولر با محیط‌های زیبا و دیدنی می‌گردید، به هیچ وجه این بازی را از دست ندهید. با اینکه چند سالی از انتشار این اثر می‌گذرد، ولی همچنان از آن به عنوان یکی از بهترین بازی‌های اندروید یاد می‌شود. واقعا تعداد بازی‌های کمی هستند که بتوانند هم در زمینه بصری کیفیت قابل قبولی ارائه دهند و هم بتوانند مخاطب خود را برای ساعت‌ها سرگرم کنند.

در این بازی شما در نقش Alto قرار می‌گیرید و باید با اسکیت‌بورد خود در دنیای بی‌پایان بازی ماجراجویی کنید. شاید فکر کنید با یک بازی ساده و آسان طرف هستیم، ولی در حقیقت اصلا اینطور نیست. در این اثر، زمان‌بندی حرف اول و آخر را می‌زند و هر چقدر که بهتر عمل کنید سرعت‌تان هم بیشتر و بیشتر می‌شود و بازی هم به مراتب سخت‌تر خواهد شد.

دانلود بازی Alto's Adventure

Plants vs Zombies 1 & 2

دانلود بازی Plants vs Zombies 2

سبک دفاع از قلعه بدون شک یکی از محبوب‌ترین ژانرهای پلتفرم‌های موبایل است و بازی Plants vs Zombies هم بدون تردید یکی از بهترین بازی‌هایی است که در این سبک ساخته شده! هدف اصلی شما این است که یک مشت گیاه را که هر کدام توانایی‌های خاصی را دارند در کنار یکدیگر بگذارید تا مانع ورود زامبی‌ها شوند. اینکه در چه زمانی از چه گیاهی استفاده کنید، چالش اصلی بازی به حساب می‌آید. Plants vs Zombies دارای چند دنیای مختلف است که هر کدام دارای چندین مرحله هستند. گیم‌پلی اعتیادآور و تنوع بالای بازی باعث شده تا Plants vs Zombies جزو بهترین بازی‌های اندروید به حساب بیاوریم.

دانلود بازی Plants vs Zombies 2

Grand Theft Auto Series

دانلود بازی Grand theft Auto San Andreas

در اینکه سری بازی‌های GTA معروف‌ترین و محبوب‌ترین بازی‌های دنیا هستند، هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد. از طرفی این محبوبیت باعث شده تا بعضی از بازی‌های این مجموعه تقریبا روی هر پلتفرمی – از جمله اندروید – قابل بازی‌ باشند. خوشبختانه راک‌استار (شرکت سازنده این سری) چهار قسمت از این مجموعه را برای اندروید منتشر شده که در بخش زیر می‌توانید اسامی آن‌ها را مشاهده کنید:

 • GTA 3
 • GTA San Andreas
 • GTA Chinatown Wars
 • GTA Liberty City Stories

گل سر سبد این چهار بازی، San Andreas است که بعید می‌دانم کسی عاشق بازی‌های ویدیویی باشد و با این اثر خاطره‌ای نداشته باشد! دنیای پرجزییات، ماموریت‌ها متنوع، فعالیت‌های بسیار زیاد و هزاران چیز دیگر از جمله دلایل موفقیت این شماره هستند.

دانلود بازی Grand theft Auto San Andreas

Candy Crush Saga

دانلود بازی Candy Crush Saga

شاید جالب باشد که بدانید Candy Crush Saga را به عنوان یکی از موفق‌ترین بازی‌های تاریخ اندروید می‌شناسند. سازنده این اثر موفق شد تا تنها در یک دوره سه ماه همراه با ۹۳ میلیون کاربر خود، بیش از ۴۹۳ میلیون دلار پول بسازد! با این حال، این بازی همچنان جزو پرفروش‌ترین‌های گوگل‌پلی به حساب می‌آید.

Candy Crush Saga در سبک بازی‌های معمایی قرار دارد و تنها کاری که باید بکنید این است که حداقل سه شکل یکسان را کنار یکدیگر قرار دهید تا امتیاز بگیرید. یکی از مواردی که این بازی را نسبت به آثار مشابه متفاوت می‌سازد، تعداد مراحل بسیار بسیار زیاد آن است. طوری که اگر نگاهی به آن‌ها بیندازید، انگار تمامی ندارند. این تعداد مرحله را با گیم‌پلی اعتیادآور بازی ترکیب کنید تا به جادوی Candy Crush Saga پی ببرید.

دانلود بازی Candy Crush Saga

Clash of Clans – Clash Royale

دانلود بازی Clash of Clans

مهم‌نیست گیمر باشید یا نباشید، تنها چیزی که اهمیت دارد این است که حداقل تا به حال یک‌بار نام این دو بازی به گوشتان خورده است. حتی طبق آمار رسمی منتشر شده، Clash of Clans به عنوان معروف‌ترین و محبوب‌ترین بازی کشورمان شناخته می‌شود!

در Clash of Clans بازی به شما یک دهکده تقریبا خالی می‌دهد و شما باید به مرور زمان تجهیزات جدیدی را آزاد کنید و سرباز‌ها و مهمات خود را تقویت کنید. در کنار این موارد، حالت‌های PvE و PvP هم حضور دارند که هر کدام دنیای خودشان را دارند. Clash Royale هم جدیدترین ساخته استودیو «سوپرسل» به حساب می‌آید و نسبت به بازی قبلی آن‌ها، تفاوت‌های زیادی دارد. در این شما بازی‌کنان باید کارت‌های مختلفی را به دست بیاورند و در مقابل سایر افراد رقابت کنند.

دانلود بازی Clash of Clans

Asphalt Series

دانلود بازی Asphalt 9

تقریبا همه افراد با این گفته که سری بازی‌های «آسفالت» بهترین بازی‌های ماشین‌سواری اندروید هستند، موافق‌اند. مدتی قبل هم قسمت نهم این مجموعه با نام Asphalt 9: Legends عرضه شد و باز هم توانست موفقیت قسمت‌های قبلی خود را تکرار کند. در این شماره، جدا از حالت‌های جدیدی که به بازی اضافه شده‌اند، شاهد ماشین‌های جدید فراری، پورشه، لامبورگینی و … هم بوده‌ایم. با اینکه چندین سال از عرضه اولین قسمت این سری می‌گذرد، اما همچنان تمامی آن‌ها حداقل ارزش یک بار تجربه کردن را دارند.

دانلود بازی Asphalt 9

Slither.Io

دانلود بازی Slither io

احتمالا شما هم از آن دسته افرادی باشید که با بازی Snake (یا همان ماری خودمان) روی گوشی‌های نوکیا خاطرات زیادی دارد. در این بازی کنترل یک مار را به دست میگرفتیم و با هر بار خوردن مربع‌های کوچک، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شدیم. Slither.io دقیقا نسخه مدرن همین بازی است که می‌توانید آن را روی اندروید تجربه کنید. جدا از گرافیک و طراحی خیلی خوب، قابلیت رقابت با دیگر بازیکنان و شخصی‌سازی مارها هم وجود دارد.

دانلود بازی Slither io

Animal Crossing: Pocket Camp

دانلود بازی Animal Crossing Pocket Camp

یکی دیگر از بازی‌هایی که توسط شرکت نینتندو برای اندروید منتشر شده، Animal Crossing: Pocket Camp نام دارد. بازیکنان باید وظایف کوچک و بزرگی را برای کمپ خود انجام دهند؛ به عنوان مثال باید با دیگر افراد معامله کنید و وسایل مورد نیاز خود را خریداری نمایید، حیوانات را شکار یا به آن‌ها کمک کنید و کارهای مشابه این‌ها. نکته مثبت بازی این است که سازندگان هیچ اجباری برای استفاده از پرداخت‌های درون برنامه‌ای قرار نداده‌اند و بدون هیچ هزینه‌ای می‌توانید ساعات زیادی خود را سرگرم کنید.

دانلود بازی Animal Crossing Pocket Camp

Tales from the Borderlands

دانلود بازی Tales from the Borderlands

تعدادی از بازی‌هایی که می‌خواهیم در این مقاله معرفی کنیم، متعلق به استودیو «تل تیل گیمز» هستند و مطمئن باشید که تمامی آن‌ها ارزش تجربه کردن را دارند. Tales from the Borderlands همانطور که از نامش پیدا است، در دنیای مجموعه Borderlands جریان دارد؛ اثری که تاکنون چندین شماره از آن برای کامپیوترها و کنسول‌ها روانه بازار شده است. بزرگ‌ترین تفاوت این بازی با قسمت‌های قبلی در این است که این بار فرمول استودیو تل تیل گیمز در ساختار بازی به کار رفته و خبری از آن اکشن‌های شلوغ و درگیرکننده نیست. در این بازی دنیای Borderlands را از دریچه جدیدی می‌بینیم و یک داستان جذاب را با انتخاب‌هایمان، روایت خواهیم کرد. اگر شیفته آثار داستانی با انتخاب‌های متعدد هستید، تمامی ساخته‌های تل‌تیل گیمز، از جمله همین بازی، مناسب شما هستند.

دانلود بازی Tales from the Borderlands

Fallout Shelter

دانلود بازی Fallout Shelter

این بازی در جریان نمایشگاه E3 2015 و همراه با Fallout 4 معرفی شد. در این بازی شما وظیفه دارید تا یک پناهگاه ۱۰۰ نفره را مدیریت کنید و هر یک از افراد خود را سر یک کاری بگذارید یا شغلی برایشان فراهم کنید. جدا از این، بعضی مواقع برای انجام ماموریت‌ها می‌توانید همراه با دوستان خود به فضای بیرونی بروید. در این بازی هم شاهد حضور بعضی از المان‌های معروف این مجموعه مثل VATS، حیوانات خانگی، ساخت اسلحه و … هستیم. همگی این موارد باعث شده تا Fallout Shelter به عنوان موفق‌ترین‌ بازی‌ موبایلی بتسدا به شمار برود.

دانلود بازی Fallout Shelter

Oxenfree

دانلود بازی Oxenfree

آیا از بازی‌هایی که حال و هوای دهه ۸۰ میلادی دارند لذت می‌برید؟ آیا دوست دارید در گروه جوانان قرار بگیرید و رمز و رازهای مختلف را کشف کنید؟ اگر جواب بله است، Oxenfree قطعا گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. شخصیت‌پردازی بی‌نظیر، دیالوگ‌های فوق‌العاده و آزادی عمل از جمله ویژگی‌های برجسته این بازی به حساب می‌آیند.

دانلود بازی Oxenfree

Jelly Jump

دانلود بازی Jelly Jump

این بازی‌ها هم در دسته عناوین Endless Runner قرار می‌گیرد، با این تفاوت که این بار خبری از کاراکترها نیست و شما در نقش یک تکه ژله‌ای قرار می‌گیرید و باید در زمان مناسب روی سکوها بپرید! هر چقدر که پرتاب بلندتری داشته باشید، به همان میزان امتیاز بیشتری می‌گیرید. یکی دیگر از تفاوت‌های این اثر با بازی‌های هم‌سبکش، در درجه سختی است. وقتی برای اولین بار Jelly Jump را تجربه می‌کنید، قطعا سختی بیش از حد بازی توجه شما را به خود جلب می‌کند. خوشبختانه خاصیت بازی در این است که به مرور زمان توانایی‌های شما بهبود می‌بخشد و می‌توانید با ژله‌هایی که جمع کرده‌اید، تجهیزات جدیدی را خریداری کنید.

دانلود بازی Jelly Jump

Deux Ex: The Fall

دانلود بازی Deus Ex the Fall

این بازی هم همانند بسیاری از آثار دیگر ابتدا برای سیستم عامل ios منتشر شد و پس از مدتی برای دستگاه‌های اندروید عرضه گردید. گرافیک بسیار خوب و مبارزات سرگرم‌کننده از جمله نکات مثبت بازی هستند، با این حال شاید کنترل بازی برای یک بازی تیراندازی کمی دشوار و بد قلق باشد. اگر به دنبال یک بازی اکشن همراه با یک داستان خوب می‌گردید، Deux Ex: The Fall می‌تواند گزینه مناسبی است.

 

Injustice: Gods Among Us

دانلود بازی Injustice Gods among us

تقریبا مدت زیادی است که بازی‌های مبارزه‌ای معروف پای خود را به دستگاه‌های موبایل باز کرده‌اند. در بین تمامی این آثار، می‌توان Injustice: Gods Among Us را جزو بهترین‌ها به حساب آورد. این بازی مبارزه‌ای به افراد اجازه می‌دهد تا از لیست کاراکترهای دنیای DC (از جمله بتمن، سوپرمن، فلش و …) یکی را انتخاب کنند و با یکدیگر به رقابت بپردازند. از طرفی دیگر گرافیک بسیار خوب باعث شده تا این اثر در حد و اندازه بازی‌های کنسولی به نظر بیاید.

دانلود بازی Injustice Gods among us

Anomaly 2

دانلود بازی Anomaly 2

Anomaly در ژانر دفاع از قلعه قرار دارید و بازی‌کنان باید در مقابله موجودات فضایی از خود دفاع کنند. شاید نکته متمایزکننده این اثر، وجود بخش داستانی باشد. در ابتدا باید یک جوخه از سربازان خود بسازید و پس از آن در قالب ماموریت‌های داستانی از تجهیزات خود دفاع کنید. همچنین حالت آنلاین به بازی‌کنان اجازه می‌دهد تا با یکدیگر رقابت کنند؛ در این حالت یک نفر در نقش حمله‌کننده قرار می‌گیرد و فرد دیگر وظیفه دارد تا از قلعه خود دفاع کند. از آنجایی که Anomaly 2 برای تبلت‌ها کاملا بهینه شده است، بهتان پیشنهاد می‌کنیم تا آن را روی تبلت‌ها تجربه کنید.

دانلود بازی Anomaly 2

Angry Birds Series

دانلود بازی Angry Birds

یکی از بازی‌های کلاسیک و یکی از اولین بازی‌های موفق و پرسود اندروید Angry Birds بوده است. اگر به یاد داشته باشید آن زمانی که گوشی‌های اندروید تازه همه‌گیر شده بودند، اولین بازی‌ای که همه افراد نصب می‌کردند، همین Angry Birds بود. حالا سال‌ها از آن زمان‌ها می‌گذرد و این مجموعه همچنان یکی از بهترین‌های تاریخ اندروید به حساب می‌آید. از آنجایی که تاکنون چندین و چند بازی از این مجموعه منتشر شده، معرفی تک‌تک آن‌ها کاری بسیار دشوار است. بنابراین، به جای اینکه بیاییم تک‌تک بازی‌های این مجموعه را معرفی کنیم، بهتان پیشنهاد می‌کنیم از شماره اول شروع کنید تا برسید به همین چند سال پیش. البته واقعا بعید می‌دانم کسی تا به حال این بازی را انجام نداده باشد!

دانلود بازی Angry Birds

Vector

دانلود بازی Vector

اگر بخواهیم بازی‌های Endless Runner را با حرکات پارکور ترکیب کنیم، Vector نتیجه آن خواهد بود. لازم به گفتن است که چالش بازی از زمانی آغاز می‌شود که دشمنان‌تان به دنبال شما می‌افتند و در این نقطه است که باید با بهترین زمان‌بندی ممکن، از روی موانع بپرید و در غیر این صورت اسیر دشمنان می‌شوید! Vector در زمان انتشار خود توانست موفقیت‌های بسیار زیادی را به دست بیاورد و همواره از آن به عنوان یکی از بهترین بازی‌های Runner یاد می‌شود.

دانلود بازی Vector

Real Boxing

دانلود بازی Real Boxing

بازی‌های مبارزه‌ای بوکسینگ همیشه و در هر پلتفرمی جزو محبوب‌ترین بازی‌های مبارزه‌ای بوده‌اند. Real Boxing قطعا بهترین بازی مبارزه‌ای اندروید برای علاقه‌مندان به رشته بوکس است. گرافیک به شدت خوب، حالت چند نفره، کنترل بسیار خوب و .. باعث شده‌اند تا Real Boxing به یک بازی رایگان ارزشمند تبدیل شود. اگر به بوکس علاقه دارید، مطمئن باشید که این اثر در این زمینه بهترین است!

دانلود بازی Real Boxing

Temple Run Series

دانلود بازی Temple Run 2

سری Temple Run در کنار بازی Angry Birds جزو اولین بازی‌های موفق اندروید به حساب می‌آید. اثری که باعث شد تا پتانسیل‌های سبک Endless Runner شناخته شود و افراد زیادی جذب اینگونه بازی‌ها شوند. با اینکه قسمت اول این مجموعه شاید کمی قدیمی شده باشد، اما شماره دوم بازی همچنان ارزش تجربه کردن را دارد. در Temple Run 2 گرافیک بازی به طرز چشمگیری پیشرفت کرد و محتویات زیادی از جمله قدرت‌های ویژه و کاراکترهای مختلف به بازی اضافه شد.

دانلود بازی Temple Run 2

Cut the Rope Series

دانلود بازی Cut the Rope

سری Cut the Rope از نظر خیلی از سایت‌ها و مجلات، بهترین بازی تاریخ اندروید است و بعد از گذشت این همه سال، هنوز هیچ بازی‌ای را ندیده‌ایم که بتواند تا این حد توجهات را به خود جلب کند. Cut the Rope در سبک پازل قرار دارد و وظیفه شما به عنوان یک بازی‌کن این است که طناب‌ها را جوری ببرید که آب‌نبات مورد نظر به دهان هیولا دوست‌داشتنی بازی بیفتد! مثل همه بازی‌های این سبک، مراحل ابتدایی بسیار آسان و ساده دنبال می‌شوند ولی هر چه که جلوتر می‌روید، با چالش و سختی بیشتری روبه‌رو خواهید شد.

دانلود بازی Cut the Rope

Fruit Ninja

دانلود بازی Fruit Ninja

از نظر من یکی از خوش‌ساخت‌ترین بازی‌های اندروید، همین Fruit Ninja است! بازی شما را در نقش یک نینجا قرار می‌دهد و تنها کاری که باید بکنید این است که میوه‌هایی که روی صفحه می‌آیند را تکه‌تکه کنید. البته همه چیز به این سادگی نیست و چالش اصلی از جایی آغاز می‌شود که بمب‌ها سر و کله‌شان پیدا می‌شود. هر چقدر که میوه‌های بیشتری را ببرید، ممکن است هر لحظه یک بمب در بین میوه‌ها بالا بیاید و اگر به اشتباه دست‌تان به آن بمب خورد، بازنده می‌شوید.

دانلود بازی Fruit Ninja

World of Goo

دانلود بازی World of Goo

این بازی یکی از پرافتخارترین بازی‌های اندروید باشد و حتی از نظر خیلی از سایت‌ها در زمان انتشار خود به عنوان بهترین بازی سال شناخته شد! در ابتدای هر مرحله تعدادی ماده چسبنده سیاه به بازی‌کن داده می‌شود و آن‌ها باید این ذرات را طوری در کنار یکدیگر قرار بدهند که بتوانند به لوله خروجی برسند و از محیط خارج شوند.

دانلود بازی World of Goo

Max Payne

دانلود بازی Max Payne

یکی از استراتژی‌های شرکت راک‌استار در این چند سال اخیر، انتشار بازی‌های قدیمیش برای موبایل‌ها بوده است. Max Payne، یکی از محبوب‌ترین بازی‌های تاریخ صنعت بازی، جزو یکی از همین بازی‌ها بوده  و شرکت راک‌استار هم چند سال پیش به مناسبت ده سالگی این سری، آن را برای تبلت‌ها و موبایل‌ها منتشر کرد. مثل اکثر بازی‌های تیراندازی سوم-شخص در ابتدا کار ممکن است با کنترل کاراکتر کمی به مشکل بربخورید، اما بخش داستانی و تیراندازی بازی اینقدر خوب طراحی شده که می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم نگه دارد.

دانلود بازی Max Payne

Dead Space

دانلود بازی Dead Space

اگر اهل تجربه بازی‌ها با کنسول یا کامپیوتر باشید، احتمالا نام سری Dead Space به گوشتان خورده است؛ یک اثر ترسناک با فضای علمی-تخیلی که توانست در زمان انتشار خود موفقیت‌های زیادی را به دست بیاورد. نسخه اندروید این بازی در سال ۲۰۱۱ منتشر شد و استودیو IronMonkey Studios وظیفه ساخت آن را بر عهده داشت. یکی از مواردی که این بازی را خاص می‌کند، پیوند داستانی آن را قسمت‌های اصلی این مجموعه است. داستان بازی بعد از وقایع قسمت اول و پیش از Dead Space 2 روایت می‌شود و ما از نحوه شیوع نکرومورف‌ها مطلع می‌شویم.

 

Final Fantasy Tactics

دانلود بازی Final Fantasy Tactics

Final Fantasy Tactics را به راحتی می‌توان جزو مشهورترین بازی‌های تاریخ به حساب آورد و خوشبختانه تجربه این بازی روی دستگاه‌های موبایل بسیار جالب از آب در آمده است. مبارزات نوبتی و دیالوگ‌های بسیار خوب روی نسخه موبایل به شدت خوب کار شده‌اند و همین باعث شده تا ارزش تجربه بازی چندین برابر بیشتر شود. اگر نسخه PSP بازی را انجام داده باشید، حتما نرخ فریم بسیار پایین بازی را به یاد دارید؛ مشکلی که باعث لطمه زدن به تجربه بازی‌کن می‌شد. خبر خوب این است که در نسخه اندروید این مشکل هم رفع شده و بازی بسیار بهینه اجرا می‌شود. بنابراین حتی اگر در گذشته این اثر را تجربه کرده‌اید، مطمئن باشید که ارزش دوباره بازی کردن را دارد.

دانلود بازی Final Fantasy Tactics

Ridiculous Fishing

دانلود بازی Ridiculous Fishing

آیا تا به حال این فکر کرده‌اید که با اسلحه‌هایی مثل اره برقی، هفت‌تیر و … به ماهی‌گیری بروید؟! با اینکه این موضوع شاید کمی مضحک به نظر برسد، اما Ridiculous Fishing این امکان را به شما می‌دهد و جالب است بدانید که این ایده بسیار جواب داده. اگر عاشق ماهی‌گیری هستید و از طرفی از بازی‌های خسته‌کننده و معمولی این سبک خسته شده‌اید، Ridiculous Fishing همان چیزی است که دنبالش می‌گردید.

دانلود بازی Ridiculous Fishing

The Witness

دانلود بازی The Witness

The Witness شما را تنها در یک جزیره رها می‌کند و تمامی محیط اطرافتان را با انواع و اقسام معماهای پیچیده پر می‌کند. معماهایی که شاید پیچیده به نظر برسند، اما در عین حال مکانیزم بسیار ساده‌ای دارند و جوابشان همیشه جلوی چشمانتان قرار دارد. همین موضوع پیچیدگی در عین سادگی باعث شده تا بسیاری از مواقع گیج شوید و مدت‌ زیادی را روی یک معما گیر کنید. اگر دنبال یک چالش واقعی می‌گردید و می‌خواهید فسفرهای مغزتان را بسوزانید، The Witness مناسب شما است.

دانلود بازی The Witness

Hitman GO

دانلود بازی Hitman Go

سری بازی‌های Hitman را معمولا به خاطر آزادی عملی زیادی که در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند، شهرت دارند؛ در تمامی قسمت‌های این مجموعه، بازی‌کنان در یک محیط نسبتا باز قرار می‌گیرند و هدف اصلی آن‌ها معمولا به کشتن یک فرد خاص منتهی می‌شود. با این حال Hitman GO کاملا متفاوت است و در سبک بازی‌های معمایی قرار می‌گیرد. با اینکه Hitman و معما چندان به هم نمی‌خورند، اما این بازی توانسته به خوبی عناصر این مجموعه را با معماهای پیچیده ترکیب کند و یک اثر قابل قبول و لذت‌بخش را به طرفداران ارائه دهد.

دانلود بازی Hitman Go

Need for Speed: Most Wanted

دانلود بازی Need for Speed Most Wanted

اگر از طرفداران بازی‌های ماشین‌سواری باشید، غیرممکن است نام Need for Speed به گوشتان نخورده باشد؛ مخصوصا Most Wanted که در واقع گل سرسبد این سری به حساب می‌آید. با اینکه سال‌ها از عرضه این اثر می‌گذرد، اما تجربه نسخه اندروید آن همچنان لذت‌بخش است. در حدی که به راحتی می‌توان آن را جزو برترین بازی‌های ماشینی تاریخ اندروید به حساب آورد. گرافیک، گیم‌پلی، کنترل، موسیقی‌ها و … همه در سطح بسیار بالایی قرار دارند و همین باعث شده تا Need for Speed: Most Wanted را به همه افراد، حتی آن‌هایی که به ماشین‌سواری علاقه‌ای ندارند، پیشنهاد کنیم.

دانلود بازی Need for Speed Most Wanted

Rymdkapsel

دانلود بازی Rymdkapsel

یکی بازی استراتژی با ظاهری ساده که می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند. در Rymdkapsel باید با استفاده از لوازمی که دارید طبقات مختلفی بسازید، کارگران خود را مدیریت کنید و در مقابل بیگانه‌ها از خود دفاع کنید. در نگاه اول همه چیز در این بازی ساده به نظر می‌رسد، اما پیچیدگی این آثار هنگامی آغاز می‌شود که وارد گیم‌پلی آن‌ها می‌شوید و آن زمان است که می‌فهمید همه چیز آنقدرها هم که فکر می‌کردید ساده نبود. اگر شیفته بازی‌های استراتژی هستید، این بازی را از دست ندهید.

دانلود بازی Rymdkapsel

Super Hexagon

دانلود بازی Super Hexagon

آیا تا به حال حس کرده‌اید که بعضی بازی‌ها انگار تنها هدفشان اذیت کردن مخاطب و دست انداختن آن‌هاست؟ Super Hexagon یکی از این نمونه بازی‌ها به شمار می‌رود. در ابتدا یک سفینه فضایی کوچک در وسط صفحه وجود دارد و وقتی شروع به بازی می‌کنید، دیوارهای اطراف به سرعت بسته می‌شوند. تنها کاری که باید بکنید این است که با حرکت به سمت چپ یا راست، از طریق شکاف‌ها و فاصله‌های ایجاده شده فرار کنید. موضوع وقتی سخت‌تر می‌شود که بدانید دیوارها دائما در حال تغییر هستند. در ابتدا شاید انجام بازی غیرممکن به نظر برسد، اما هر چه که بیشتر بازی می‌کنید، بیشتر دست‌تان راه می‌افتد.

دانلود بازی Super Hexagon

Dots

دانلود بازی Dots

احتمالا تا به حال با یکی از دوستان یا آشنایان خود تجربه انجام نقطه‌بازی (نقطه‌خط) را داشته‌اید؛ بازی‌ای که باید در آن سعی می‌کردیم نقطه‌ها را به یکدیگر وصل می‌کردیم و یک مربع تشکیل می‌دادیم. در نهایت هر کسی که بیشتر این کار را انجام داده بود، برنده مسابقه می‌شد. بازی Dots تقریبا مشابه آن است با این تفاوت که در اینجا باید نقاط هم‌رنگ را به یکدیگر وصل کنید و اگر موفق به تشکیل یک مربع شوید، امتیاز بیشتری می‌گیرید. Dots دارای سه حالت مختلف است که از جمله آن‌ها می‌توان به حالت زمان‌بندی اشاره کرد که در آن باید در مدت زمان مشخصی، نقطه‌ها را به یکدیگر وصل کنید. اگر به دنبال یک بازی پازل ساده می‌گردید، Dots می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های شما باشد.

دانلود بازی Dots

Life is Strange

دانلود بازی Life is Strange

Life is Strange یکی بازی پنج قسمتی است که در ابتدا برای کنسول‌ها منتشر شد و پس از مدتی برای دستگاه‌های موبایل هم عرضه گردید. در این بازی، شما در نقش «مکس» قرار می‌گیرید؛ عکاس ماهری که طی اتفاقاتی متوجه می‌شود قدرت برگرداندن زمان را دارد و به همین دلیل تصمیم می‌گیرد تا به گذشته برود و دوست خود را نجات دهد. Life is Strange بیشتر مناسب افرادی است که دنبال یک داستان تاثیرگذار با انتخاب‌های متفاوت می‌گردند. پس اگر صرفا دنبال تیراندازی و هرج و مرج هستید، این بازی را به هیچ وجه تجربه نکنید.

دانلود بازی Life is Strange

Into the Dead 2: Zombie Survival

دانلود بازی Into the Dead 2

قسمت اول بازی Into the Dead موفق شد تا مکانیک‌های جالبی را به بازی‌کنان ارائه دهد و نام خود را به عنوان یک بازی زامبی‌کشی لذت‌بخش مطرح کند. حالا مدتی از انتشار شماره دوم این اثر می‌گذرد و باید بگوییم که این بازی از قسمت اول بازی هم بهتر است. در Into the Dead 2 شما در یک ماشین در حال حرکت قرار می‌گیرید و وظیفه دارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به مقصد برسید و خانواده خود را نجات دهید. در طول مسیر، اسلحه‌ها و قدرت‌های زیادی را به دست می‌آورید که باید با استفاده از آن‌ها انواع زامبی‌ها را لت و پار کنید!

دانلود بازی Into the Dead 2

N.O.V.A. Legacy

دانلود بازی NOVA Legacy

بازی N.O.V.A. Legacy را می‌توان جزو اولین بازی‌های موفق تیراندازی روی اندروید به حساب آورد. یکی از دلایل این امر، پکیج کاملی است که بازی به مخاطبان خود ارائه می‌دهد. گرافیک به شدت خوب، گیم‌پلی و کنترل مناسب، بخش داستانی و بخش چندنفره از مهم‌ترین نکات این بازی هستند. جدا از این، فضا و اتمسفر بازی شباهت‌هایی به سری بازی‌های Halo دارد. پس اگر می‌خواهید تجربه‌ای نزدیک به Halo را روی اندروید داشته باشید و ساعت‌های زیادی سرگرم شوید، N.O.V.A. Legacy را به هیچ وجه از دست ندهید.

دانلود بازی NOVA Legacy

Dragon Ball Heroes

دانلود بازی Dragon Ball Legends

با توجه به بازی‌هایی که در این چند سال اخیر عرضه شده‌اند می‌توان متوجه شد که سری Dragon Ball پس از مدتی غیبت دوباره تجدید حیات کرد و اخیرا هم حضور پررنگی در صنعت بازی داشته است؛ Dragon Ball Heroes هم گواه این موضوع است. این بازی را می‌توان جزو مفرح‌ترین بازی‌های اندروید به حساب اورد؛ مخصوصا اگر طرفدار این مجموعه باشید، مطمئنا لذت بیشتری از آن خواهید برد.

دانلود بازی Dragon Ball Legends

Stranger Things: The Game

دانلود بازی Stranger Things

بدون تردید یکی از موفق‌ترین سریال‌های این چند سال اخیر تلویزیون، مجموعه Stranger Things بوده است. مجموعه‌ای که توانست با شخصیت‌پردازی و داستان بسیار غنی خود، اسم و رسمی برای خود دست به پا کند. معمولا هم هر وقت یک اثری در هر مدیومی سر و صدایی به راه می‌اندازد، شرکت‌های همیشه حاضری هستند که یک بازی از روی آن می‌سازند! بازی Stranger Things هم دقیقا به سرنوشت مشابهی دچار شده است، با این تفاوت که این بار با یک اثر بسیار خوب طرف هستیم. بازی Stranger Things از نظر ساختار شباهت زیادی به مجموعه Zelda دارد و از طرفی به شما این امکان را می‌دهد تا بین کاراکترهای سریال یکی را انتخاب کنید و معماهای مخلتف را حل کنید.

دانلود بازی Stranger Things

Badland

دانلود بازی Badland

Badland تلفیق بی‌نظیری از محیط‌های زیبا، گیم‌پلی ساده و طراحی هوشمندانه به مخاطبان خود ارائه می‌دهد. همین کار باعث شده تا بازی بتواند جوایز مختلفی را به دست بیاورد و از سوی بسیاری از سایت‌ها نمرات بالایی دریافت کند. Badland شما را در نقش حیوانات قرار می‌دهد و شما وظیفه دارید تا راهنمای آن‌ها در یک جنگل تاریک و ترسناک باشید.

دانلود بازی Badland

Where’s My Water

دانلود بازی Where's My Water

شرکت دیزنی جدا از ساخت انیمیشن‌ها و کارتون‌های مختلف، بعضی مواقع هم سراغی به صنعت بازی می‌زند و یک اثر باکیفیت تحویل می‌دهد. بازی Where’s My Water یکی از همین بازی‌هاست که توسط استودیو Creature Feep ساخته و توسط شرکت Disney Mobile منتشر شده است. این بازی معمایی از شما می‌خواهد تا مسیرها را طوری تعیین کنید که جریان آب به تمساح بامزه برسد. ساختار بازی به صورت مرحله به مرحله است که در هر مرحله، با یک معما جدید برخورد خواهید کرد. این اثر به خاطر سبک گرافیکی و گیم‌پلی سرگرم‌کننده مورد استقبال افراد قرار گرفت.

دانلود بازی Where's My Water

The Walking Dead Series

دانلود بازی The Walking Dead Telltale

اگر از دنیای فیلم‌ها و سریال‌ها را دنبال کنید، حتما با سریال «مردگان متحرک» آشنایی دارید؛ اگرچه این سریال در حال حاضر در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد، اما اگر بخواهیم چند فصل اخیر را نادیده بگیریم، مردگان متحرک بدون شک یکی از بهترین سریال‌های تمام دوران است. این محبوبیت و شهرت در اوایل پخش این سریال باعث شد تا این اثر پای خود را به صنعت بازی هم باز کند. بهترین بازی اقتباسی از این مجموعه، به بازی استودیو «تیل‌تیل گیمز» تعلق دارد. در واقع بازی مردگان متحرک این استودیو اینقدر خوب بود که باعث شد تیل‌تیل گیمز هم به شهرت برسد و دوره تازه‌ای در تاریخ این استودیو آغاز شود.  خوشبختانه تل‌تیل گیمز در کنار پلتفرم‌های اصلی، این مجموعه را برای اندروید هم منتشر کرده که در لیست زیر می‌توانید اسامی آن‌ها را ببینید:

 • The Walking Dead: Season One
 • The Walking Dead: Season Two
 • The Walking Dead: A New Frontier
 • The Walking Dead: Michonne

گیم‌پلی و سبک گرافیکی هر چهارتای این بازی‌ها دقیقا مشابه هم بوده و مثل سایر آثار این استودیو، تمرکز اصلی بازی روی داستان و انتخاب‌های شما است. پس نباید منتظر سلاخی کردن زامبی‌ها باشید.

دانلود بازی The Walking Dead Telltale

Batman: The Enemy Within | The Telltale Series

دانلود بازی Batman The Enemy Within

شخصیت بتمن از سال‌های قبل در صنعت بازی حضور داشته و همواره یکی از محبوب‌ترین کاراکترها نزد گیمرها به شمار می‌رفته. تاکنون هم چندین شرکت بزرگ و نام‌آشنا دست به ساخت بازی‌هایی از روی شخصیت بتمن زده‌اند که کم و بیش موفق بوده‌اند. یکی از همین بازی‌ها، متعلق به استودیو تل‌تیل‌ گیمز است. این دو اثر بزرگ‌ترین تفاوت‌شان نسبت به سایر بازی‌های بتمن، تمرکز بسیار زیاد روی جنبه‌های داستانی است. در این دو بازی هم انتخابات و تصمیمات بازی‌کنان روند داستانی را مشخص می‌کند. همچنین در هر دو این آثار شاهد حضور شخصیت‌های مهم دنیای بتمن هستیم.

دانلود بازی Batman The Enemy Within

Piano Tiles

دانلود بازی Piano Tiles

اگر بخواهم بهترین و اعتیادآورترین بازی اندروید را از دیدگاه شخصی خودم نام ببرم، قطعا Piano Tiles را انتخاب می‌کنم. بازی‌ای که به طرز باورنکردنی موفق شده تا آثار شناخته شده دنیای موسیقی را با گیم‌پلی ساده خود ترکیب کند و یک بازی‌ای تحویل دهد که هر وقت سراغش بروید، سرگرم‌کننده است. این بازی در سبک Endless Runner قرار دارد و تنها کاری که شما باید بکنید این است که روی کاشی‌های سیاه‌رنگ کلیک کنید؛ اگر در زمان مناسب این کار را انجام ندهید، بازی را باخته‌اید. هر چقدر که بالاتر می‌روید، تعداد کاشی‌ها بیشتر و سرعت بازی هم بیشتر می‌شود.

دانلود بازی Piano Tiles

Modern Combat Series

دانلود بازی Modern Combat

استودیو «گیم‌لافت» معمولا به خاطر ساخت بازی‌های بزرگ و مشابه کنسول شهرت دارد. یکی از اولین بازی‌های موفق این شرکت، مجموعه Modern Combat است که در زمان خود توانست پتانسیل‌های اندروید را به خیلی از شرکت‌ها نشان دهد. از طرفی این را هم باید در نظر گرفت که این سری از دو بازی Battlefield و Call of Duty المان‌های زیادی را قرض کرده است. پس اگر شیفته اکشن‌های هالیوودی و پر زد و خورد هستید، Modern Combat همان چیزی است که دنبالش می‌گردید. تاکنون شش قسمت از این مجموعه برای دستگاه‌های اندروید عرضه شده است.

دانلود بازی Modern Combat

Crossy Road

دانلود بازی Crossy Road

اگر بازی Frogger را از گذشته به یاد داشته باشید، احتمالا با Crossy Road هم آشنایی دارید چرا که گیم‌پلی هر دو این آثار دقیقا مشابه هم هستند. در Crossy Road باید از خیابان‌هایی رد شوید که در آن‌ها ماشین‌ها، حیوانات، دایناسورها، قایق‌ها و … با نهایت سرعت در حال عبور هستند. شاید ایده بازی کمی قدیمی یا بیش از حد ساده به نظر برسد، اما مطمئن باشید با یکی از اعتیادآورترین بازی‌های اندروید سر و کار دارید.

دانلود بازی Crossy Road

Game Dev Story

دانلود بازی Game Dev Story

آیا تا به حال دوست داشته‌اید که استودیو بازی‌سازی خودتان را داشته باشید و بازی‌های خودتان را بسازید؟ Game Dev Story این فرصت را در اختیارتان می‌گذارد. در این بازی شما رهبری یک شرکت بازی‌سازی را بر عهده می‌گیرید و مثل همه تیم‌های دیگر در دنیای واقعی، باید بازی‌های خوب بسازید و پول بیشتری را به دست بیاورید. البته باید مراقب عملکرد خود باشید، چون اگر به اندازه کافی خوب عمل نکنید، ممکن است بازی‌تان شکست بخورد یا کلا ورشکسته شوید! Game Dev Story در زمان انتشار خود توانست با بازخوردهای به شدت خوبی روبه‌رو شود.

دانلود بازی Game Dev Story

Hoplite

دانلود بازی Hoplite

این بازی می‌خواهد تجربه‌ای همانند شطرنج را در قالب و ظاهری کاملا جدید به مخاطبان خود ارائه دهد. یک بازی استراتژی که تمرکز بسیار ویژه‌ای روی حرکت بازی‌کنان دارد، به طوری که پیش از انجام دادن هر حرکتی باید حسابی فکر کنید و تمام جوانب را بسنجید. مبارزات این بازی به صورت نوبتی انجام می‌شود؛ به صورتی که شما ابتدا یک حرکت انجام می‌دهید، و سپس دشمن باید حرکت خود را انجام دهد؛ دقیقا مشابه بازی شطرنج.

دانلود بازی Hoplite

Brothers a Tale of Two Sons

دانلود بازی Brothers a Tale of Two Sons

به شخصه یکی از بهترین بازی‌هایی که نسل قبل روی ایکس‌باکس۳۶۰ تجربه کردم، بازی Brothers بود. اثری که در عین سادگی، داستان دو برادر با نام‌های «نایا» و «نایی» را به احساسی‌ترین شکل ممکن روایت می‌کند. اگر عاشق بازی‌های ماجراجویی هستید، مطمئن باشید که این اثر هر چیزی که مدنظرتان است را در اختیارتان می‌گذارد. پس حتی برای لحظه‌ای فکر نکنید و در سریع‌ترین زمان ممکن این شاهکار را تجربه کنید.

دانلود بازی Brothers a Tale of Two Sons

The Inner World

دانلود بازی The Inner World

The Inner World در سبک اشاره و کلیک قرار دارد و توسط استودیو Headup Games ساخته شده است. خیلی از افراد این اثر را جزو بهترین‌های تاریخ اندروید به حساب می‌آورند که اگر آن را تجربه کنید، قطعا شما هم هم‌نظر با آن‌ها خواهید شد. در واقع The Inner World از آن دسته بازی‌هایی است که بعد از تمام‌شدنشان دنبال چیزی مشابه آن‌ها می‌گردید. داستان احساسی و طنزآلود، گرافیک و انیمیشن‌های فوق‌العاده، موسیقی و دیالوگ‌های هماهنگ با جو بازی و … از ویژگی‌های بارز این اثر هستند.

دانلود بازی The Inner World

Bully

دانلود بازی Bully

یکی دیگر از بهترین بازی‌های تاریخ راک‌استار (استودیو سازنده GTA)، بازی Bully است. اثری که حال و هوای آن شباهت‌های زیادی به مجموعه GTA دارد، با این حال بزرگ‌ترین تفاوت‌شان در این است که این‌بار داستان بازی در یک مدرسه جریان دارد و بازی‌کنان در نقش یک پسر ۱۵ ساله با نام «جیمی هاپکینز» قرار می‌گیرند. در حال حاضر واقعا نمی‌توانم اثری را همانند Bully را به یاد بیارم که ما را در چنین فضای خاص و البته دوست‌داشتنی قرار دهد. با اینکه سال‌های زیادی از انتشار بازی می‌گذرد، اما مطمئن باشید که Bully همچنان ارزش تجربه کردن را دارد.

دانلود بازی Bully

XCOM: Enemy Unknown

دانلود بازی Xcom Enemy Within

یکی از بهترین و قدیمی‌ترین بازی‌های استراتژی تاریخ، سری XCOM است. این مجموعه در سال ۲۰۱۲ توانست با عرضه XCOM: Enemy Unknown روی کنسول‌ها دوباره نام خود را سر زبان‌ها بیندازد و این مجموعه را به محبوبیت قابل توجهی برساند. خوشبختانه هم‌اکنون امکان تجربه بازی برای دستگاه‌های اندروید فراهم است و اگر از بازی‌های استراتژی نوبتی لذت می‌برید، می‌تواند شما را راضی کند. در این بازی در کنار اینکه با موجودات فضایی می‌جنگید، باید پایگاه‌تان را هم مدیریت و رهبری کنید.

دانلود بازی Xcom Enemy Within

Half-Life 2 | Portal

دانلود بازی Portal

ثمره همکاری دو شرکت «ولو» و «انویدیا»، انتشار دوتا از بهترین بازی‌های شرکت ولو برای دستگاه‌های اندروید بوده است. دو اثری که همچنان بعد از چندین سال، از آن‌ها به عنوان بهترین بازی‌های تیراندازی و معمایی تاریخ یاد می‌شود. تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که این دو بازی تنها روی «انویدیا شیلد» و «انویدیا شیلد تبلت» قابل بازی هستند.

دانلود بازی Portal

Hotline Miami

دانلود بازی Hotline Miami

بعضی از بازی‌ها با اینکه در ابتدا برای کنسول‌ها منتشر می‌شوند، اما هنگامی که آن‌ها را تجربه می‌کنید متوجه می‌شوید که تجربه این بازی ممکن است روی موبایل یا حتی تبلت‌ها بسیار لذت‌بخش‌تر از کنسول‌ها باشید. Hotline Miami را می‌توان جزو همین آثار به حساب آورد. Hotline Miami در فضای دهه ۸۰، خون و خون‌ریزی به راه می‌اندازد! اگر دل‌تان برای کشت و کشتار با اسلحه‌ها مختلف تنگ شده، Hotline Miami می‌تواند این نیازتان را به بهترین شکل ممکن برطرف کند.

دانلود بازی Hotline Miami

Terraria

دانلود بازی Terraria

Terraria در سال ۲۰۱۳ برای کنسول‌ها و موبایل‌ها روانه بازار شد و توانست افراد زیادی را جذب خود کند. در واقع Terraria را می‌توان یک ماینکرفت دو بعدی به حساب آورد، با این تفاوت که این‌بار مبارزات و ماجراجویی نقش مهم‌تری در طول بازی دارند. ساخت و ساز آیتم‌ها و خانه‌ها، مبارزات با دشمنان مختلف و … سبب شده‌اند تا Terraria به یک بازی اعتیادآور تبدیل شود.

دانلود بازی Terraria

Oddworld: Stranger’s Wrath

دانلود بازی Oddworld Stranger's Wrath

سری Oddworld اساسا جزو مجموعه‌های فراموش شده تاریخ بازی‌های ویدیویی به حساب می‌آید. با این حال، سازندگان این اثر در این چند سال اخیر سعی کرده‌اند تا این بازی را دوباره زنده کنند. به همین منظور، در ابتدا دو قسمت اول این بازی برای پلتفرم موبایل عرضه شد و پس از مدتی، دو اثر Munch’s Oddysee و Stranger’s Wrath هم در اختیار هواداران قرار گرفته‌اند. نکته متمایزکننده این دو بازی، سه بعدی بودن و گرافیک بسیار بالا آن‌ها است که باعث شده ارزش تجربه کردن آن‌ها چندین برابر بیشتر شود.

دانلود بازی Oddworld Stranger's Wrath

Broken Age

دانلود بازی Broken Age

یکی از معروف‌ترین بازی‌های اشاره و کلیک چند سال اخیر Broken Age بوده است. این بازی کار خود را از کمپین کیک استارتر آغاز کرد و «تیم شفر» (سازنده بازی‌هایی مثل The Secret of Monkey Island) یکی از افراد سازنده این بازی بوده است. طراحی محیط بسیار زیبا، پازل‌های جذاب و داستان خوب از نکات مثبت این اثر به شمار می‌روند.

دانلود بازی Broken Age

Chrono Trigger

دانلود بازی Chrono Trigger

غیرممکن است جایی از بازی‌های نقش‌آفرینی اسم برده شود، ولی از Chrono Trigger به عنوان یکی از بهترین‌های تاریخ یاد نشود! در واقع به هر سایت و مجله‌ای که سر بزنید، Chrono Trigger را به عنوان یکی از بهترین بازی‌های نقش‌آفرینی تاریخ می‌شناسند. اگر دنبال آثار کلاسیک این سبک هستید، همین را بدانید که تجربه Chrono Trigger به تنهایی کفایت می‌کند و لازم نیست دنبال نمونه‌های مشابه بروید.

دانلود بازی Chrono Trigger

Grim Fandango Remastered

دانلود بازی Grim Fandango

استودیو «لوکاس آرتز» در زمان خود توانسته بود بهترین‌های تاریخ را در سبک ماجراجویی خلق کند. یکی از ساخته‌های برتر این استودیو، بازی Grim Fandango بود که بعد از این همه سال، همچنان آن را تحسین می‌کنند. انتشار بازسازی این بازی برای کنسول‌ها و موبایل‌ها سبب شد تا عده زیادی دیداری دوباره با این بازی داشته باشند. شخصیت‌های به یادماندنی، داستان فوق‌العاده و معماهای چالش‌برانگیز از جمله نکات مثبت این اثر هستند.

دانلود بازی Grim Fandango

Super Meat Boy

دانلود بازی Super Meat Boy

Super Meat Boy داستان یک کاراکتر گوشتی را به نمایش می‌گذارد که قصد دارد دوست خود را نجات دهد. البته در طول این مسیر، تله‌ها و خطرات زیادی برای سر راه او قرار دارد و همین موارد باعث شده تا Super Meat Boy به یک بازی سخت و چالشی تبدیل شود. با این حال، اصلی‌ترین کاری که در طول گیم‌پلی باید انجام دهید، پریدن و فرار کردن از تله‌ها است. در بازی بیش از ۳۰۰ مرحله وجود دارد که می‌تواند برای ساعات زیادی شما را سرگرم کند. در کنار این مورد، بسیاری از کاربران مراحل مخصوص به خود را هم ساخته‌اند که اگر بخواهید می‌توانید آن‌ها را به صورت رایگان دانلود کنید.

دانلود بازی Super Meat Boy

Assassin’s Creed Identity

دانلود بازی Assassin's Creed Identity

یکی از شناخته‌شده‌ترین بازی‌های ویدیویی، مجموعه Assassin’s Creed است که قطعا دوستداران بازی‌ با آن آشنایی دارند. همانند بسیاری از بازی‌های کنسولی، محبوبیت این بازی فرصتی را برای سازندگان فراهم کرد که این مجموعه را به موبایل‌ها هم بیاورند و دامنه طرفداران خود را گسترش دهند. داستان Identity در شهر ایتالیا و در دوره رنسانس جریان دارد. یکی از نکات جالب بازی این است که مراحل آن به صورت تصادفی و خودکار ساخته می‌شوند و ممکن است هر بار با مرحله متفاوتی رو‌به‌رو شوید، با این حال یک خط داستانی ثابت هم برای بازی در نظر گرفته شده. Assassin’s Creed Identity تنها بازی‌ای است که می‌تواند تجربه‌ای نزدیک به مجموعه اصلی را روی موبایل‌ها برای‌تان فراهم کند.

دانلود بازی Assassin's Creed Identity

Dumb Ways to Die 2

دانلود بازی Dumb Ways to Die

سری The Dumb Ways to Die از آن دسته آثاری است که در عین سادگی، بسیار اعتیادآور هستند. این مجموعه به خاطر سبک گرافیکی خود و کاراکترهای خنده‌دار توانسته نظر مثبت منتقدین را به خود جلب کند. در این بازی شما وظیفه دارید تا جایی که می‌توانید جان افراد را نجات دهید. به ازای هر جان، ۱۰۰ امتیاز می‌گیرید و به مرحله بعد می‌روید.

دانلود بازی Dumb Ways to Die

Neko Atsume: Kitty Collector

دانلود بازی Neko Atsume

Neko Atsume از شما می‌خواهد یک کار به ظاهر احمقانه را انجام دهید، ولی وقتی مشغول انجام آن می‌شوید، می‌بینید که آنقدرها هم فکر می‌کردید بد نیست و می‌توانید ساعات زیادی را سرگرم شوید! در قدم اول باید خوراکی و وسایل بازی را در حیاط خانه بگذارید و سپس منتظر بمانید تا گربه‌ها سمت آن‌ها بیایند. پس از اینکه گربه‌ها به سمت وسایل‌تان آمدند، می‌توانید با آن‌ها بازی کنید و سرگرم شوید! همین ایده ساده باعث ساخت یکی از بهترین و دوست‌داشتنی‌ترین بازی‌‌های اندروید شده است.

دانلود بازی Neko Atsume

Hidden Folks

دانلود بازی Hidden Folks

معمولا بازی‌هایی که به پیدا کردن یک آیتم یا فرد خاص مربوط می‌شوند، محبوبیت بسیار بالایی دارند. با وجود این محبوبیت، متاسفانه تعداد آثار باکیفیت و ارزشمندی که در این سبک ساخته شده‌اند، انگشت شمار هستند. بازی Hidden Folks یکی از محدود بازی‌هایی است که توانسته در عین داشت یک گرافیکجذاب، گیم‌پلی سرگرم‌کننده‌ای را هم به مخاطب خود ارائه کند. در Hidden Folks هدف شما این است که در تصاویر، کاراکترهای مخفی را پیدا کنید. هر تصویر راه‌حل مخصوص‌ به خود را دارد. اگر به دنبال بازی‌ای می‌گردید که اوقات فراغت‌تان را صرف آن کنید، Hidden Folks می‌توانید گزینه مناسبی باشد.

دانلود بازی Hidden Folks

Florence

دانلود بازی Florence

این بازی درباره دختری ۲۵ ساله‌ای با نام «فلورنس» است؛ فلورنس احساس خوبی نسبت به زندگی خود ندارد و از آن هیچ لذتی نمی‌برد. در واقع زندگی او متشکل از یکسری کارهای تکراری مثل کار کردن، خوابیدن، چرخ زدن در شبکه‌‌های اجتماعی و … است. در یکی از روزها، او با یک نوازنده ویولن با نام «کریش» ملاقات می‌کند و زندگی‌اش برای همیشه عوض می‌شود. بازی Florence دقیقا درباره رابطه بین این دو نفر است و توانسته با داستان احساسی خود، به یکی از بهترین بازی‌های امسال تبدیل شود.

دانلود بازی Florence

Reigns: Her Majesty

دانلود بازی Reigns Her Majesty

Reigns: Her Majesty برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ عرضه شد و توانست جوایز مختلفی را کسب کند. در این بازی شما در نقش یک پادشاه قرار می‌گیرید و مجبورید تا تصمیمات مختلفی را بگیرید؛ هر کدام از تصمیمات شما روی کلیساها، مردم، ارتش و ثروت‌تان تاثیر می‌گذارد. هدف اصلی شما این است که بین هر کدام از این بخش‌ها، تناسب را برقرار کنید. در صورت عدم انجام این کار، حکومت شما شکست می‌خورد و از کارتان برکنار می‌شوید.

دانلود بازی Reigns Her Majesty

Disjoint

دانلود بازی Disjoint

Disjoint جزو خلاقانه‌ترین بازی‌های اندروید است؛ در این اثر، تنها کاری که باید بکنید این است که با حرکت دادن اشکال مثلثی، معماها را حل کنید. جدا از حل معماها، شخصیت اصلی می‌تواند به نقاط مختلف جهان سفر کند و اشکال بیشتری را به دست بیاورد. با حل هر معما، به مرحله بعد می‌روید که به موازات آن، معماها هم به مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند.

دانلود بازی Disjoint

Super Samurai Rampage

دانلود بازی Super Samurai Rampage

بازی Super Samurai Rampage یک سامورایی شجاع را به نمایش می‌گذارد که به منظور حفط جان مردم، به سرزمین مادری خود سفر می‌کند. در نگاه اول شاید گیم‌پلی بازی بسیار ساده و تکراری به نظر برسد. اما وقتی به تجربه آن مشغول می‌شوید، می‌بینید که کیفیت کلی بازی بسیار بالا و فوق‌العاده است. جدا از گرافیک پیکسلی بازی، توجه زیادی به جزییات بخش‌های مختلف بازی شده است.

دانلود بازی Super Samurai Rampage

تشخیص نسل پردازنده‌ی کامپیوترهای ویندوزی به آسانی چند کلیک است؛ اما زمانی که قصد خرید یک دستگاه جدید دارید، دانستن آن بسیار ضروری است.

برای آگاهی از نسل پردازنده‌ی اینتل، کافی است پس از باز کردن ویندوز اکسپلورر، روی آیکون This PC یا Computer (بسته به نسخه‌ی ویندوز) کلیک راست کنید. پس از باز شدن منو، گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.

زیر عنوان مشاهده‌ی اطلاعات پایه‌ درباره‌ی کامپیوتر شما (View basic information about your computer)، بخشی به نام System مشاهده می‌کنید. در این قسمت اعدادی وجود دارند که معرف نام پردازنده و اطلاعات مربوط به نسل آن هستند. اما پرسش اصلی اینجا است که معنی این اعداد چیست؟

اینتل در وب‌سایت خود معنی تک‌تک این اعداد و حروف را به‌صورت زیر مشخص کرده است:

Intel CPU

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، اولین رقم در عدد چهاررقمی پس از نام برند، نشان‌دهنده‌ی نسل پردازنده‌ی اینتل شما است. سه رقم بعدی، شناسه‌ی پردازنده یا در واقع معرف مدل پردازنده در همان نسل هستند. در نهایت حرف U مخفف ولتاژ بسیار پایین و نشان‌دهنده‌ی سری پردازنده است. پردازنده‌های سری U اینتل برای لپ‌تاپ‌های بسیار نازک و تبلت‌های هیبریدی طراحی شده‌اند؛ از این‌رو در مقایسه با مدل‌های دیگر عمر باتری بالاتری ارائه می‌دهند.

در اینجا ما یک پردازنده‌ی Core i7 داریم. با نگاه به عدد ۸ درمی‌یابیم که این مدل یک پردازنده‌ی نسل هشتم کبی‌ لیک ریفرش است.

چرا دانستن این موضوع مهم است؟

دانستن نسل پردازنده‌ی کامپیوتر به دلایل متعددی سودمند است. با آگاهی از این موضوع می‌توانید دریابید کدام نسخه از ویندوز روی کامپیوتر شما قابل اجرا است. اگر از طرفداران نسخه‌های قدیمی ویندوز هستید و هنوز به ویندوز ۱۰ مهاجرت نکرده‌اید، باید بدانید که نسل فعلی و نسل جدید پردازنده‌های اینتل با ویندوز ۷ سازگار نیستند.

مورد ‌مهم‌تر بعدی هنگامی است که قصد خرید یک کامپیوتر جدید دارید. اگر با اسامی پردازنده‌ها آشنا نباشید، ممکن است لپ‌تاپ یا کامپیوتر همراه با پردازنده‌ی قدیمی خریداری کنید. درحالی‌که به احتمال زیاد می‌توانید با همان بودجه اقدام به خرید لپ‌تاپ جدیدتری کنید. در نتیجه زمانی که برای خرید به فروشگاهی مراجعه می‌کنید، حتما به مشخصات پردازنده توجه کنید.